Pevnost Boyard. FOTO - pixabay

Pevnost Boyard, Eiffelovka západní Francie

Pevnost Boyard, která se ve tvaru oválného prstence na skále zvedá uprostřed moře naproti francouzskému atlantskému pobřeží, proslavila po celém světě televizní hra. Televizní obrazovka tak zachránila tuto neobvyklou a zajímavou historickou památku, která pochází z dob Napoleona, napsala agentura AFP.

Každý rok utratí územní správní celek Charente-Maritime na západě Francie několik set tisíc eur na údržbu pevnosti, což je však pouhá kapka v moři v porovnání se zisky z této hvězdné budovy, které vytvářejí turisté. Valí se sem. Doslova. »Pevnost Boyard je taková naše Eiffelova věž,« usmívá se Stéphane Villain, zástupce šéfa okresní rady a předseda turistického odboru Charente-Maritime.

»První otázka, kterou nám pokládají všichni turisté, co přijedou, zní: 'Kde je pevnost Boyard?',« říká. Každý rok sem zavítají tisíce návštěvníků obdivujících strohou siluetu pevnosti, která, obklopena vlnami Atlantického oceánu, je dobrodružně dostupná jenom lodí nebo vrtulníkem. V Atlantiku leží mezi ostrovy Aix a Oléron u západního pobřeží krásné Francie. Dlouhá je šedesát jedna metrů, široká třicet jedna a vysoká dvacet metrů.

Letité soutěžení

Stejnojmenná soutěž, která se začala vysílat v roce 1990, a stále pokračuje, se v pevnosti točí celá. Skupina soutěžících prochází různými, docela náročnými fyzickými zkouškami, ať je to zápas v bahně nebo skok na laně, řeší logické hádanky a rébusy, a také překonává strach z hadů, pavouků, škorpionů či neznáma číhajícího ve tmě, uvedla ČTK. Všechno tohle podstupují, aby během stanoveného časového limitu získali poklad. Soutěžící se seznámí s obyvateli pevnosti, od moudrého otce Fourase, přes svalnatého obra, trpaslíky, muže s tygřími hlavami, až po krotitelku skutečných tygrů střežících poklad. Hrůzné okamžiky, překonání vlastního strachu i radost z vítězství - to všechno tu účastníci soutěže zažívají.

Více než 25 let už tento recept funguje a šíří se do dalších zemí. Zhruba 40 států, včetně České republiky, už koupilo koncept hry. Do pevnosti přijíždějí nejen s vlastními týmy, ale také s vlastními moderátory, vlastním představitelem otce Fourase, a podobně. Pevnost Boyard se tak dočkala vlastní verze například v Belgii, Švýcarsku,  Libanonu nebo v kanadské frankofonní provincii Québec. »Letos sem znovu přijedou natáčecí týmy ze Švédska, Maroka, ČR a Slovenska. A poprvé tu budeme mít rumunský tým,« řekl Eric Buron, produkční ředitel Pevnosti Boyard.

Role ve filmu

Ale ještě dříve, než prostřednictvím televizní soutěže, se pevnost stala světoznámou díky francouzskému filmu Dobrodruzi. V něm si hlavní role zahrály dvě velké filmové hvězdy světového formátu, nesmrtelní Francouzi Lino Ventura a Alain Delon. Ústřední roli zde měla i naoko opuštěná pevnost Boyard, v níž se valná část drsného i tklivého příběhu o přátelství, které končí smrtí, odehrává.

Vystavena živlům

Je jisté, že se správní území Charente-Maritime o svou pevnost, která je na otevřeném moři ze všech stran bezbranně vystavena řádění živlů, stará velmi pečlivě. Letos v únoru budovu poškodily tři bouře následující po sobě a vzedmutý oceán způsobil prasklinu ve zdi, která se oddělila od vnitřního nádvoří pevnosti. Budova už ostatně vůbec není nejmladší - začala se stavět v roce 1803 na příkaz Napoleona prvního a dokončena byla po docela dlouhých letech, v roce 1857. Původně byla určena k ochraně zbrojnice v Rochefortu před anglickými výpady, a pevnost střežila posádka čítající dvě stě padesát vojáků. Později se přeměnila ve vězení.

Prodána za frank

V roce 1913 přestala být pevnost součástí vojenského majetku a vůbec se nepoužívala až do roku 1950, kdy byla zapsána na seznam historických památek. I pak ovšem ležela ladem, než ji v roce 1962 v aukci koupil jistý belgický zubař. Ten ji v roce 1988 prodal producentovi televizních her Jacquesovi Antoineovi, jemuž se už tehdy v hlavě rýsoval nový koncept soutěže. Následujícího roku byla pevnost prodána za symbolický frank departementu Charente-Maritime, aby se postaral o veškerou obnovu a údržbu stavby. Především bylo nutné zpevnit betonové stěny a vyzdít chybějící mezery po vydrolených kamenech. Nyní je pevnost Boyard opět ve stavu, který odpovídá jejímu označení – zcela pevná, jako skála pod ní.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 10 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.