Soukromník nechal domy zdevastovat

Městu Cheb došla trpělivost s vlastníkem pěti zdevastovaných domů ve Wolkerově ulici Miroslavem Matuškem. Radnice si totiž nechala zpracovat statický posudek, z něhož vyplývá, že chůze po přilehlém chodníku, a ani jízda po komunikaci není příliš bezpečná.

»Hrozí pád uvolněné střešní krytiny nebo zvětralé podstřešní římsy do Wolkerovy ulice. Hrozbou jsou i komínová tělesa, vystupující nad střešní rovinu,« uvádí v posudku Vlastimil Čegan, znalec v oboru statika a dynamika stavebních konstrukcí. Podle něj je také nebezpečný pohyb osob uvnitř objektu. Hrozí zde totiž propadnutí stropními konstrukcemi nebo zavalení částmi narušených stropů.

Podle posudku je tak nutné uzavřít chodník, který kolem zmíněných domů vede.

Cheb proto bude po majiteli požadovat, aby zjednal nápravu. »Stavební úřad již vyzval vlastníka objektu k odstranění závad dle statického posudku, tedy aby zajistil opadávající omítky a římsy natažením sítě a zazděním otvorů do výše 1. patra. Na splnění nařízení má lhůtu do 31. července. Dále si stavební úřad vyžádal informaci o dalším záměru vlastníka s objekty, a to do 15. července. Vše je v souladu se stavebním zákonem,« uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková s tím, že další kroky budou následovat po uplynutí stanovených lhůt.

Majitel domů se však brání: »Já vidím jako největší potíž, a to nejenom pro stavby ve Wolkerově ulici, nedovolené užívání staveb bezdomovci. Rabování a devastace domů je velký problém, který dlouhodobě nikdo neřeší.«

S tím ale nesouhlasí chebský zastupitel a bývalý místostarosta tohoto města Pavel Hojda (KSČM). Podle něj je majitel povinen si svůj majetek řádně zabezpečit.

Chce přemrštěnou cenu

Hojda také připomněl, že město už dříve chtělo od Matuška domy odkoupit. Nakonec ale k dohodě nedošlo, podle Hojdy kvůli přemrštěným požadavkům majitele na cenu. Ten prý za zchátralé budovy požadoval šest milionů korun. Navíc na domech je ještě zástava ve výši pěti milionů, takže město by budovy stály jedenáct milionů. Na něco takového odmítla chebská radnice přistoupit, ochotná byla koupit budovy jen za cenu pozemku.

Matušek tvrdí, že o prodeji domů jedná se soukromými osobami, které plánují zmíněné budovy přestavět na ubytovny. Něčemu takovému ale Hojda nevěří. Podle něj jsou domy tak zdevastované, že jakákoliv rekonstrukce by byla nerentabilní. Proč tedy ale město chtělo budovy odkoupit? »Plánovalo je strhnout a na jejich místě vybudovat park,« vysvětlil Hojda. Další vývoj nechtěl předjímat, podle něj je ale další osud domů v rukou jejich majitele.

(mik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 23 hlasů.

(mik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2017-07-20 14:14
S Ing.Pavlem Hojdou lze jen souhlasit. Ovšem i samotné stržení staveb a
odklizení suti není levná záležitost. Pokud tedy majitel hraje o co
nejvyšší cenu odkupu, je poněkud mimo. Situace dopadne asi tak, že
zbourání provede město a náklady bude na vlastníkovi vymáhat- asi
marně.Takže cena "bouraček" se rovná ceně likvidace a
sanace. Je tu ovšem i jiná cesta. Nevšímat si důsledně
"lidové" iniciativy a uklidit už jen co zbude.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.