Ilustrační FOTO - Pixabay

Muži chtějí partnerky, které se jim podobají

Studie vědců prokázala, že muži hledají sobě podobné partnerky či partnery, ve skutečnosti si ale najdou jiné. Podobnost je nejčastěji v tom, že extroverti tvoří vztahy s extroverty a introverti s introverty.

Vyplynulo to ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který sídlí v Klecanech u Prahy, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity Sao Paulo v Brazílii.

Principu, kdy lidé hledají partnery co nejvíce sobě podobné, se odborně říká homogamie. »Výzkumy skutečně ukazují na to, že si lidé hledají spíše partnera, který je jim podobný, většina studií se však zabývala heterosexuálními svazky a také chybělo srovnání odlišných kultur,« uvedla Zuzana Štěrbová z NUDZ. Nový výzkum se zabýval tím, co preferují muži z ČR a Brazílie, a to heterosexuálové i homosexuálové.

První studie se zúčastnilo 522 mužů a druhé studie oba partneři z 89 dlouhodobých vztahů. Muži zadávali své osobnostní vlastnosti z modelu takzvané Velké pětky (extroverze, přívětivost, svědomitost, otevřenost a emoční stabilita), požadavky u svých ideálních partnerů a vlastnosti skutečných partnerů či partnerek.

»Výsledky ukázaly, že heterosexuální i homosexuální muži udávali preference pro sobě podobné partnery či partnerky ve všech osobnostních charakteristikách kromě emoční stability. Co se tedy týče ideálních partnerů, mezi heterosexuály a homosexuály z České republiky i Brazílie, nebyly nalezeny žádné rozdíly,« dodala Štěrbová.

Studie zároveň ukázala, že vzájemná podobnost skutečných párů byla oproti preferencím výrazně nižší, a to u mužů obou sexuálních orientací. Lidé jsou nuceni dělat při reálném výběru oproti preferencím kompromisy, což vede k rozdílu mezi ideálními a skutečnými partnery.

Homosexuální páry podle vědců dosahovaly nižší podobnosti, než páry heterosexuální. »Vysvětlení může být hned několik, například, že homosexuálové mají menší 'partnerský trh' než heterosexuálové, a proto pro ně může být obtížnější nalézt partnera podobného jejich ideálu. Navíc platí, že ženy jsou v průměru vybíravější než muži,« doplnila Štěrbová.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-07-20 18:22
Gayové na 100%!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.