Nejznámější Čech

Před nějakým časem využila Česká televize licenci BBC a dle vzoru britského pořadu Greatest Britons uspořádala anketu Největší Čech, která hledala největší osobnost narozenou na našem území. Anketa vzbudila docela zájem. Některá jména, která se objevila v konečné první stovce, se zdála nezpochybnitelná, jiná kuriózní, nicméně obtížně se hledalo měřítko, podle nějž by šlo měřit »objektivitu« výsledků.

To měřítko samozřejmě neexistuje. Přesto nám výsledky té dávné ankety nedaly v redakci spát a zeptali jsme se sami sebe: jak by takové hlasování asi dopadlo, kdyby v něm nehlasovali Češi, ale představitelé jiných národů? Jaké Čechy ve světě vůbec znají? Jaké uznávají? Koho ze stovky osobností navolených českými televizními diváky za osobnost ve světě skutečně považují, a kdo je jim naopak zcela ukradený a váha mu připisovaná tedy spíše poukazuje na jakousi zvláštní místní úchylku? A na koho ve světě ceněného milí Češi zcela zapomněli?

V době, kdy se anketa Největší Čech konala, na podobné otázky nešlo vlastně odpovědět. Dnes už ano. Ne, nikdo nikdy samozřejmě neuspořádá ve 200 zemích světa anketu hledající největšího Čecha. Ale jedno celkem výmluvné kritérium už dnes v ruce máme. Roku 2001 vznikl projekt internetové encyklopedie Wikipedia, založený na tom, že do něj může přispívat kdokoli.

První wikipedie byla anglická, ale pomalu vznikaly další jazykové mutace. Roku 2002 vznikla česká, roku 2005, v době konání Největšího Čecha, jich existovalo něco přes sto. Dnes už jich ovšem existuje přes 280. Takřka každý jazyk světa, rozhodně každý významný, má svou wikipedii. A právě díky tomu vzniklo docela ústrojné měřítko, s nímž se můžeme pokusit odpovědět na výše položené otázky: Podle toho, na kolika světových wikipediích má ten který »velký Čech« své vlastní biografické heslo, asi docela dobře poznáme jeho skutečnou světovou proslulost.

A tak nás napadlo ten známý žebříček stovky největších Čechů z roku 2005 přepočítat, přesypat jména v něm právě podle kritéria světového a počet hlasů českých diváků nahradit počtem hesel na wikipediích. A vida, ono došlo k docela výraznému přeskupení, nad nímž bychom se měli zamyslet. (V případě rovnosti dostal přednost velikán dříve narozený, počet hesel je odečten k 12. březnu).

Jedna věc je zřejmá: s češtinou se světová sláva dobývá mnohem hůř než s němčinou, jež je přeci jen velkým světovým jazykem. A proto lze pochopit ten obří skok dvou lídrů nového, wikipedického žebříčku: zatímco zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud v české anketě skončil až na 98. místě, novému žebříčku dominuje s dechberoucím náskokem.

Polepšil si tak o 97 míst. I druhé místo je více než jasné, vybojoval ho ve světě nejznámější spisovatel narozený na našem území, Franz Kafka, a poskočil oproti českému žebříčku o 53 příček. Ovšem i on mluvil německy, takže ho nemůžeme tak úplně označit za Čecha - tuto polemiku ovšem v tomto článku vést nechceme, přijímáme výsledky Největšího Čecha, jak stojí a leží.

Prvním česky mluvícím Čechem ve světovém, wikipedickém, žebříčku je Antonín Dvořák. V jistém užším smyslu je tedy právě on nejuznávanějším, či minimálně nejznámějším Čechem ve světě. Zajímavé je, že Češi mu přidělili až místo osmé, což naznačuje, že přeci jen doma není ještě zcela doceněn. Čtvrtý je z globálního hlediska Václav Havel, který si tak oproti Největšímu Čechovi o jedno místo pohoršil.

I tak je jeho pozice samozřejmě dobrá, zde si však musíme uvědomit, že současné osobnosti jsou v dost velké výhodě. Vznik hesel na wikipediích se často odehrává ve vlnách, které reagují na nějakou aktuální událost, v případě Václava Havla to byla jeho smrt, kterou světová média zaznamenala a wikipedie na to reagovaly hejnem hesel. To se ovšem netýká Gregora Mendela, zakladatele genetiky z Brna, kterého svět posadil na pátou příčku, zatímco Češi až na 54. - ovšem i Mendel startoval ke světovému uznání s výhodou rodné němčiny.

To Bedřich Smetana mluvil prokazatelně česky, a přesto ho Češi nedocenili tak jako svět - zatímco dle kritéria wikipedického je šestým největším Čechem (a třetím česky mluvícím), v televizní anketě skončil jedenáctý. Je zajímavé, že si Češi nejspíš neuvědomují globální sílu české klasické hudby, neboť i Leoš Janáček je ve světovém žebříčku mnohem výše, o 22 míst.

Výsledky obou žebříčků jistě porovnáte pečlivě sami. Jen upozorněme, že k superskokanům, kterých si váží více svět než malé české poměry, patří například spisovatel Milan Kundera, který svým skokem o 77 míst skončil v kategorii »skokan« hned za Freudem. Podobně nedoceněným je jeho spisovatelský kolega Jaroslav Hašek, svět ho staví o 21 míst výše než Češi, jejichž národní povahu prý v proslulém Švejkovi vykreslil.

Z málo pochopitelných důvodů Češi rovněž pozapomněli, že Mikoláš Aleš je jedním z největších českých malířů - ve wikipedické tabulce stojí o 25 »špryclí« výše. Většinou si též polepšili sportovci z populárních sportů (Martina Navrátilová, Pavel Nedvěd, Milan Baroš, Dominik Hašek), to proto, že fotbalových, hokejových či tenisových hesel bývá na wikipediích většinou nejvíce.

Snad jen kult Jaromíra Jágra jeví se být u nás poněkud naddimenzován. Možná překvapivě je ve světě dosti známý příběh Marty Kubišové (+ 23 míst). Logicky se vyšvihly nahoru i osobnosti, které se zapsali více než do českých dějin do těch mezinárodních (Madelaine Albrightová, Svatý Vojtěch, Sámo), zjevné též je, že k oblíbeným radovánkám na světových wikipediích patří vytváření hesel ze seznamů králů (Rudolf II, Jan Lucemburský, Václav II, Přemysl Otakar I., Boleslav I.).

Vysoko náhle stojí i jména jako Václav Klaus či Miloš Zeman, ale u nich si musíme dát pozor na výše zmíněný efekt aktuálnosti. Skok Klementa Gottwalda o 55 míst, Ludvíka Svobody o 31 míst a Vladimíra Remka o 25 míst však tomuto efektu přičíst nelze. Zvláště u posledních dvou musíme se smutkem konstatovat, že ve světě si českých hrdinů někdy váží více než doma, zvlášť mají-li na čele rudé Kainovo znamení...

A kdo je naopak v českém kontextu poněkud přeceňovaným? Čí sláva se okatě omezila na českou kotlinu? Kdo v přepočítané hitparádě Čechů prožil největší pád?

Když byly zveřejněny výsledky Největšího Čecha, mnoho z nás se nemohlo zbavit pocitu, že kult Jana Wericha ztratil veškerou míru. Jeho zásluhy o českou avantgardu či populární kulturu jsou nezpochybnitelné. Ale že by tyto zásluhy měly parametry mezinárodní? Že by měly trumfovat proslulost Bedřicha Smetany?

Naše analýza dává těmto pochybnostem zpětně za pravdu. Pád o 65 míst je spektakulární, větším se nikdo pochlubit nemůže. Byť Tomáši Baťovi nechybělo mnoho. Těžko říci, kdo a proč má zájem na tom nás přesvědčit, že se jeho sláva dotýká hvězd, tvrdá wikipedická data svědčí bohužel o něčem jiném: svět si před keckami na zadek nesedl.

Mnozí z těch, kteří viděli před lety v žebříčku Největšího Čecha skinheadského geroje Daniela Landu na 35. a koljaře Zdeňka Svěráka na 25. místě, dostali jistě záchvat smíchu. I jim »dějiny daly za pravdu«, jakkoli ty dějiny jsou zatím jen světovými wikipediemi. Oba velikáni svorně v žebříčku spadli o 53 míst, svět se jim jaksi nestihl začít obdivovat. Ovšem nejsou sami.

Svět nezajímají ani jiné lokální kulty a kultíčky - Emu Destinovou nezachránila ani přítomnost na bankovce, zřejmě není česká koruna po žádné stránce zajímavá měna (-50 míst), království krále komiků Vlasty Buriany taktéž končí na Šumavě (-50 míst), ani před rozladěnou kytarou Karla Kryla se svět nesklonil (-50 míst), nu a Menšíkovy scénky také ještě za hranicemi moc neprorazily (-47 míst).

O moc lépe na tom ale nejsou ani naši vědečtí velikáni, svět patrně za epochální vynález nepovažuje ani kontaktní čočky (-47), ani obloukovou lampu (-49), ba ani autorství objevu krevních skupin Jana Janského želbohu asi moc neuznává a neseznává (-40). Zamyslet by se bylo možno snad i nad tím, že o 41 příček se propadla Milada Horáková. Ani ne tak, abychom tuto odvážnou ženu hanili, spíše abychom pochopili, jak, kdo a proč u nás vlastně vyrábí mýty, toto tak užitečné zboží. Že je to výrobce úspěšný, dokazují nejlépe právě ankety typu Největší Čech.

Pro posílení tohoto dojmu si můžete prostudovat i žebříček těch, kteří se do první stovky Největšího Čecha neprobili a světové wikipedie je přesto považují za zaznamenáníhodné.

 

Největší Čech 2005

1. Karel IV.

2. Tomáš Garrigue Masaryk

3. Václav Havel

4. Jan Amos Komenský

5. Jan Žižka

6. Jan Werich

7. Jan Hus

8. Antonín Dvořák

9. Karel Čapek

10. Božena Němcová

11. Bedřich Smetana

12. Emil Zátopek

13. Karel Gott

14. Jiří z Poděbrad

15. František Palacký

16. Přemysl Otakar II.

17. Svatý Václav

18. Václav Klaus

19. Jaroslav Heyrovský

20. Svatá Anežka

21. Tomáš Baťa

22. Edvard Beneš

23. Otto Wichterle

24. Jaroslav Seifert

25. Zdeněk Svěrák

26. Ema Destinnová

27. Jaromír Jágr

28. Marie Terezie

29. Karel Kryl

30. Miloš Forman

31. Vlasta Burian

32. Roman Šebrle

33. Ivan Hlinka

34. Karel Havlíček Borovský

35. Daniel Landa

36. Milada Horáková

37. Vladimír Menšík

38. Jaroslav Hašek

39. Alfons Mucha

40. Jan Evangelista Purkyně

41. Pavel Nedvěd

42. Jan Janský

43. František Křižík

44. Jan Železný

45. Jan Palach

46. Věra Čáslavská

47. Leoš Janáček

48. Alois Jirásek

49. Jaromír Nohavica

50. Jan Masaryk

51. Bohumil Hrabal

52. Jan Neruda

53. Josef Jungmann

54. Gregor Mendel

55. Franz Kafka

56. František Tomášek

57. Svatý Vojtěch

58. Josef Bican

59. Josef Kajetán Tyl

60. Lucie Bílá

61. Karel Hynek Mácha

62. Svatá Ludmila

63. Boleslav Polívka

64. Rudolf II.

65. Josef Dobrovský

66. Josef Lada

67. Rudolf Hrušínský

68. Václav II.

69. Madeleine Albrightová

70. Aneta Langerová

71. Přemysl Otakar I.

72. Ludvík Svoboda

73. Dominik Hašek

74. Jan Lucemburský

75. Milan Baroš

76. Karel Jaromír Erben

77. Zdislava z Lemberka

78. Jaroslav Foglar

79. Ladislav Smoljak

80. Olga Havlová

81. Martina Navrátilová

82. Helena Růžičková

83. Pavel Tigrid

84. Eliška Přemyslovna

85. Milan Kundera

86. Vladimír Remek

87. Boleslav I.

88. Magdalena Dobromila Rettigová

89. Mikoláš Aleš

90. Emil Holub

91. František Fajtl

92. Klement Gottwald

93. Zdeněk Matějček

94. Jiří Voskovec

95. Marta Kubišová

96. Jiřina Bohdalová

97. Miloslav Šimek

98. Sigmund Freud

99. Sámo

100. Miloš Zeman

 

»Nejwikipedičtější« Češi 2013

1. Sigmund Freud 134 +97

2. Franz Kafka 120 +53

3. Antonín Dvořák 92 +5

4. Václav Havel 83 -1

5. Gregor Mendel 79 +49

6. Bedřich Smetana 66 +5

7. Milan Kundera 60 +78

8. Václav Klaus 60 +10

9. Jan Hus 56 -2

10. Martina Navrátilová 56 +71

11. Marie Terezie 55 +17

12. Jaroslav Seifert 54 +12

13. Karel Čapek 51 -4

14. Karel IV. 50 -13

15. Rudolf II. 49 +49

16. Tomáš Garrigue Masaryk 49 -14

17. Jaroslav Hašek 47 +21

18. Miloš Forman 47 +12

19. Madeleine Albrightová 47 +50

20. Pavel Nedvěd 47 +21

21. Jan Amos Komenský 46 -17

22. Miloš Zeman 46 +54

23. Milan Baroš 45 +52

24. Alfons Mucha 44 +15

25. Leoš Janáček 42 +22

26. Emil Zátopek 39 -14

27. Přemysl Otakar II. 38 -11

28. Edvard Beneš 38 -6

29. Jan Palach 39 +16

30. Jan Železný 37 +14

31. Jaroslav Heyrovský 35 -12

32. Svatý Václav 32 -15

33. Svatý Vojtěch 31 +24

34. Jan Neruda 31 +18

35. Bohumil Hrabal 31 +16

36. Sámo 29 +63

37. Klement Gottwald 29 +55

38. Věra Čáslavská 29 +8

39. Jan Lucemburský 28 +35

40. Jan Žižka 28 -35

41. Ludvík Svoboda 28 +31

42. Jaromír Jágr 28 -15

43. Václav II. 26 +25

44. Jan Masaryk 25 +6

45. Roman Šebrle 25 -13

46. Přemysl Otakar I. 24 +25

47. Jan Evangelista Purkyně 24 -7

48. Božena Němcová 23 -38

49. Karel Gott 23 -36

50. Dominik Hašek 23 +23

51. Jiří z Poděbrad 22 -37

52. František Palacký 22 -37

53. Josef Dobrovský 21    +12

54. Alois Jirásek 20 -6

55. Svatá Ludmila 19 +7

56. Boleslav I. 19 +31

57. Svatá Anežka 18 -37

58. Karel Hynek Mácha 18 +3

59. Karel Jaromír Erben 18     +17

60. Josef Bican 18 -2

61. Vladimír Remek 18 +25

62. Josef Lada 17 +4

63. Karel Havlíček Borovský 16 -29

64. Mikoláš Aleš 15 +25

65. Eliška Přemyslovna 14 +19

66. Josef Jungmann 14 -12

67. Ivan Hlinka 13 -34

68. Josef Kajetán Tyl 12 -9

69. František Tomášek 12 -13

70. Otto Wichterle 11 -47

71. Jan Werich 11 -65

72. Marta Kubišová 11 +23

73. Jaromír Nohavica 11 -24

74. Zdislava z Lemberka 10 +3

75. Emil Holub 10 +15

76. Ema Destinnová 10 -50

77. Milada Horáková 10 -41

78. Zdeněk Svěrák 10 -53

79. Karel Kryl 10 -50

80. Tomáš Baťa 9 -59

81. Vlasta Burian 9 -50

82. Jan Janský 8 -40

83. Jaroslav Foglar 8 -5

84. Vladimír Menšík 8     -47

85. Jiří Voskovec 7 +9

86. Lucie Bílá 7 -26

87. Boleslav Polívka 7 -24

88. Daniel Landa 7 -53

89. Aneta Langerová 7 -19

90. Helena Růžičková 7 -8

91. Ladislav Smoljak 7 -12

92. František Křižík 6 -49

93. František Fajtl 6 -2

94. Rudolf Hrušínský 6 -27

95. Magdalena Dobromila Rettigová 5 -7

96. Pavel Tigrid 5 -13

97. Jiřina Bohdalová 5 -1

98. Zdeněk Matějček 4 -5

99. Olga Havlová 3 -19

100. Miloslav Šimek 3 -3

 

Opomenutí Češi

zahrnuti i německy mluvící rodáci

 

1. Gustav Mahler 81

2. Petr Čech 56

3. Edmund Husserl 52

4. Bertha von Suttner 50

5. Wilhelm Steinitz (šachista) 48

6. Tomáš Rosický 49

7. Ivan Lendl 46

8. Ernst Mach 44

9. Petra Kvitová 43

10. Mirek Topolánek 41

11. Bernard Bolzano 41

12. Max Brod 38

13. Jan Fischer 38

14. Tomáš Berdych 37

15. Karl Kautsky 36

16. Jan Koller 35

17. Jan Radecký 33

18. Albrecht z Valdštejna 32

19. Jan Nepomucký 32

20. Bohuslav Martinů 31

21. Josef Masopust 31

22. Petr Nečas 31

23. Jana Novotná 31

24. Nicole Vaidišová 31

25. Karolína Kurková 31

26. Karel Poborský 30

27. Antonín Panenka 29

28. Eva Herzigová 29

29. Franz Werfel 27

30. Vladimír Špidla 27

31. Jiří Paroubek 27

32. Antonín Novotný 27

33. Hana Mandlíková 26

34. Karel Schwarzenberg 25

35. Vladimír Šmicer 25

36. Patrik Berger 25

37. Josef Suk 24

38. Bedřich Hrozný 24

39. Petr Korda 24

40. Helena Suková 24

41. Jiří Růžek (fotograf) 24

42. Ernest Gellner 23

43. Zdeněk Miler 23

44. Jan Kodeš 23

45. Herbert Lom 23

46. Josef Mysliveček 22

47. František Kupka 22

48. Josef Škvorecký 22

49. Barbora Špotáková 22

50. Jan Švankmajer 21

51. Jarmila Kratochvílová 21

52. Julius Fučík 20

53. Milena Jesenská 20

54. Max Wertheimer 20

55. Pavel Kohout 20

56. Stanislav Gross 20

57. Martina Sáblíková 20

Připravil Jan STERN


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 34 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.