Lenka Skoupá, Lucie Mádlová, Marek Šedivý, Jitka Fořtová a Lukáš Hejna na tiskové konferenci. FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

Důvěra v neziskovky klesla, ale dobrovolnictví frčí

Obraz českého neziskového sektoru se v očích veřejnosti v minulém roce zhoršil, ačkoli v tomto odvětví nenastaly žádné zásadní změny, uvedl Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO), na tiskové konferenci. Komentoval analýzu Americké agentury pro mezinárodní rozvoj, jejímž partnerem v ČR je zmíněná asociace.

Hodnoceno bylo 29 států Evropy a Asie, přičemž ČR poklesla ve srovnání s loňskem o jeden stupínek na čtvrté místo. Před ČR jsou Estonsko, Polsko a Litva. »Náš neziskový sektor se neustále posouvá vpřed, profesionalizuje se,« poznamenal Šedivý s tím, že tuzemskému neziskovému sektoru se daří dodržovat cíle, které mu vytyčila státní politika pro období 2015-2020, intenzivnější je také spolupráce s Radou vlády pro nestátní neziskové organizace.

Nestátní neziskové organizace se věnují řadě aktivit a působí v celé škále činností, v uplynulém roce se věnovaly i řadě kontroverzních témat, například imigrační nebo zahraniční politice. I kvůli tomu se začala objevovat ze stran politiků, úředníků i občanů kritika, jež se v důsledku projevila poklesem důvěry v celý tento sektor, poznamenal Šedivý. Podle jeho mínění nízkou důvěru v neziskový sektor způsobují i někteří politici a média, jež zpochybňují společensky přínosný charakter drtivé většiny neziskovek. Ovšem kontroverzní jsou i některé projevy občanské společnosti, jako jsou například »aktivistická vystoupení proti prezidentovi« apod. »V ČR existuje přes 100 000 neziskových organizací, politicky zaměřených je z nich naprosté minimum, a neziskovky se pak ‚hází do jednoho pytle‘,« dodal Šedivý. Veřejnost by to měla umět rozlišovat.

»Takové akce jsou organizovány spíše jednorázově a je těžké pak mediálně odlišit tyto aktivity od aktivit neziskovek například působících v sociální oblasti nebo pracujících s dětmi a mládeží, které vykonávají cennou veřejnou službu,« vysvětlila naší zpravodajce Lenka Skoupá z Toulcova dvora.

Roste počet dobrovolníků

Skoupá na konkrétním příkladu tohoto střediska ekologické výchovy působícího v pražské Hostivaři ilustrovala pozitivní trend: roste počet dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na odměnu. Jestliže v roce 2008 pro Toulcův dvůr pracovalo 51 dobrovolníků, v roce 2015 to bylo již 745. Vedle individuálního dobrovolnictví podporují tyto aktivity i firmy, z nichž některé umožňují svým zaměstnancům jeden až dva dny v roce pracovat (při zachování platu) ve prospěch vybrané neziskovky. Současně Skoupá připomněla, že lidé sdružení ve spolcích jsou automaticky dobrovolníky, kteří dávají své organizaci často všechen svůj volný čas (dobrovolní hasiči, pionýři, skauti, ochránci přírody apod.).

Také roste podpora neziskového sektoru ze strany firem, vloni činila 5,5 mld. Kč, informovala Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Díky rozmachu internetových obchodů roste i on-line dárcovství, poznamenal Lukáš HejnaDarujme.cz. Tento portál, který využívá již 377 organizací, za sedm let přijal od veřejnosti za 90 milionů Kč darů.

Značka kvality

Důvěra v neziskové organizace klesá i podle CVVM. Míra důvěry, jak uvádějí výzkumy této instituce, spadla pod hranici 40 procent (2016). Lidé si váží nejvíce těch organizací, které znají ze svého okolí, mají s nimi osobní dobrou zkušenost, příp. je znají ze sdělovacích prostředků. Na pomoc občanům v orientaci slouží značka Spolehlivá veřejně prospěšná organizace, kterou získává neziskovka splňující řadu kritérií v transparentnosti, spolehlivosti a využívání finančních prostředků, poznamenala pro náš list ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová. Více o značce spolehlivosti na www.znackaspolehlivosti.cz.

Několik statistických údajů doplnila odborná pracovnice ČSÚ Jitka Fořtová. Činnost neziskovek (bez vysokých škol) se na HDP podílí 0,7 procenta, ocenění práce dobrovolníků je odhadováno na téměř 6 mld. Kč.

Hlavní zdroj je veřejný

Většina neziskových organizací zůstává stále závislá na jednom hlavním zdroji financování, přičemž se nejčastěji jedná o veřejné dotace nebo fondy EU. Neziskovkám bylo v roce 2015 poskytnuto celkem 16,48 mld. Kč (ze státního rozpočtu, z krajských a obecních rozpočtů, ze státních fondů). »Nejsou to dary ‚jen tak‘, ale platby za provedené služby, které neziskovka poskytuje společnosti a jejím občanům,« zdůraznil Šedivý. Na otázku našeho listu upřesnil, že se jedná i o prostředky ve prospěch neziskového sportu, pro dětské a mládežnické organizace, pro sociální organizace, takže tato částka by podle Šedivého neměla nikoho pohoršit. Největšími příjemci jsou zejména sportovní organizace (např. Fotbalová asociace, Česká unie sportu, Český atletický svaz, Český olympijský výbor aj.), pak sociální (Slezská diakonie, Naděje), ale také Horská služba ČR či Člověk v tísni.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 12 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2017-08-02 12:48
"Největšími příjemci jsou zejména sportovní organizace, ...
ale také Horská služba ČR či Člověk v tísni." - Díky
tradičnímu antikomunismu a rusofóbii byla Člověku v tísni odebrána
akreditace na působení na Donbasu či Rusku, není nezajímavé
prohlédnout si "aktivity" tohoto spolku v českém školství -
to vše za naše koncesionářské poplatky i daně ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.