Pamětní síň Petra Bezruče, Kostelec na Hané, okres Prostějov.

Červený Bezručův domek bude opraven

Před časem jsme naše čtenáře informovali o tom, že je zvažována likvidace tzv. Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané, kde básník trávil podzim svého života. Věc se však v dobré obrátila. Červený domek se dočká opravy.

Rada Olomouckého kraje nakonec rozhodla, že Červený domek zrekonstruuje investicí 4,5 milionu korun, jak uvedla v médiích mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Už letos by měl vzniknout projekt. V domku s typickou výrazně červenou barvou bude po rekonstrukci umístěna expozice o životě a díle Petra Bezruče a ta zůstane ve správě Muzea a galerie Prostějov. Sousední bílý domek, který byl také kdysi využíván jako součást Bezručova památníku, však bude zbourán, aby v prostoru po něm vzniklo odpočinkové zázemí pro návštěvníky.

Petr Bezruč.

»Už v minulém volebním období, kdy se zvažovaly různé varianty, jak naložit s tímto objektem spojeným s životem Petra Bezruče, byla pro nás nepřijatelná varianta kompletního zbourání a likvidace tohoto památníku,« řekl našemu listu Michal Symerský, krajský zastupitel KSČM a bývalý náměstek hejtmana. Diskuse o budoucnosti tzv. Červeného domku totiž začala už v minulém volebním období, kdy komunisté byli v krajské koalici. »Jsme rádi, že tzv. Červený domek kraj zrekonstruuje.« Ovšem že to takto dopadlo, není samo sebou. Je to výsledek působení a interpelací i komunistických zastupitelů a samozřejmě angažované veřejnosti, která si váží odkazu autora Slezských písní, dodal Symerský.

Uspokojení z toho, že má smysl se o věc zasadit, vyjádřil i stínový ministr kultury Zdeněk Štefek. »Jsem rád, že v naší kotlině aspoň občas zvítězí rozum a tzv. Červený domek bude nejen svou expozicí Bezruče nadále připomínat. Nicméně domek již není památkově chráněný a jeho dlouhodobá budoucnost je tak stále nejistá, může ho čekat i smutný osud sousedního domu…« poukázal na možný budoucí problém stínový ministr kultury KSČM. Ministerstvo kultury ČR na požadavek Olomouckého kraje domek vyškrtlo ze seznamu kulturních památek.

Každopádně Štefek i touto cestou děkuje všem, kteří na obranu tzv. Červeného domku pozvedli svůj hlas. »Nebylo to marné,« uvedl pro náš list.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 27 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-08-16 18:33
Nic proti Bezručovi. Ale ten červený domek je tady tak dlouho že už
asi i zčernal. ;-)
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.