Další města zvažují omezení doplatku na bydlení

Už více než desítka měst a obcí z Ústeckého kraje zvažuje, že v problémových lokalitách omezí doplatek na bydlení. Jako první určil lokality Jirkov na Chomutovsku a Most. Radnicím umožňuje omezit doplatky novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platná od června.

O opatření se podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Petry Lafkové zajímá minimálně 11 obcí. Kraj jim poskytuje veškeré informace i návod, jak opatření vydat. »Připravili jsme metodiku pro obce, jak v této věci postupovat. Je to téma, které obce opravdu zajímá. Je to jedna z možností, jak zamezit sestěhovávání lidí v rámci sociálně vyloučených lokalit,« uvedla Lafková.

Zpočátku města a obce podle ní vyčkávaly. Poté, co místa pro zavedení opatření určily Most a Jirkov, se ale připojují další. »Zajímají se o to více, protože se obávají, že v důsledku toho, že opatření v těch dvou obcích jsou, se jim budou sestěhovávat ti lidé, kteří v těch obcích žijí,« řekla Lafková.

Zavedení opatření zvažuje podle krajského úřadu také Duchcov, Štětí, Varndorf nebo Žatec. Dál jsou v Bílině, kde je starostou hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Radnice již problémové lokality prošla. »V současné době se zpracovávají výsledky šetření, které budou projednány na pracovní schůzce týkající se této problematiky v polovině srpna. Programem jednání bude označení lokalit - jednotlivých obytných domů, na které by se mohlo vydat opatření obecné povahy, stanovení postupu a možné důsledky,« uvedla místostarostka Veronika Horová (HNHRM).

Zavedení opatření zvažuje i krajské město. V Ústí nad Labem je hned několik ulic, kde jsou dlouhodobé potíže, zejména ve čtvrtích Předlice, Krásné Březno a Mojžíř. Seznam připravují jednotlivé městské obvody, opatření by pak případně vydala rada města.

Mostecká radnice určila minulý týden sedm míst, která považuje za problémová, a doplatek tam chce omezit. Jedná se o takzvané stovky - bloky 89 až 100, některé bloky a domy v ulicích Dobnera, Borovského, Javorová, U Věžových domů a vytipované bloky v takzvaných sedmistovkách. Dvě lokality vybral Jirkov na Chomutovsku a konkrétní domy tipují Obrnice. »Zatím jsme vybrali tři domy, které přistěhovalci už téměř zdevastovali. Pokud to však bude v souladu s metodikou, rozšíříme opatření na celé sídliště,« řekla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová (ODS).

Radnice musí své návrhy podle zákona probrat s policií, sociálním odborem a úřadem práce. Proti opatření mohou podat námitky pouze vlastníci nemovitostí nacházejících se v oblasti uvedené v návrhu opatření.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 18 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.