Hana Horská promluvila o svých názorech na současný svět, které vystupují i z jejích obrazů.

Střípky z vernisáže v nizozemském Vlaardingenu

Malířka a grafička Hana Horská (*1963), která pracuje – kromě nezbytného štětce – také originální malířskou metodou s využitím počítačového programu, vystavovala do 30. července své obrazy v nizozemském Vlaardingenu. Vlaardingen je partnerským městem Moravské Třebové, kde umělkyně žije a tvoří.

V letošním roce totiž toto partnerství měst slaví 25. výročí, a Vlaardingen již napodruhé umožnil Horské výstavu jejích děl. Poprvé zde vystavovala v roce 2003. Zajímavou shodou okolností toto výročí spolupráce koresponduje číselně s 25. samostatnou výstavou autorky.

Vernisáž zahájila starostka města Vlaardingenu.

Výstava byla složena jednak z olejomaleb, které byly poprvé předvedeny publiku loni v září pod názvem Evoluce a budoucnost lidstva očima Hany Horské, a také z unikátních počítačových grafik tvořených v programu CorelDRAW® Graphics Suite. »Svými obrazy provokuji k přemýšlení o smyslu života, vývoji lidstva, o situaci v dnešním světě - například obrazy Strach z budoucnosti, Variace na Picassovu holubici míru apod.,« přiblížila Horská smysl svých obrazů.

A jaké bylo přijetí této české levicové umělkyně v Nizozemí? »Úžasné. Vernisáže se účastnil i konzul z Velvyslanectví ČR v Haagu. Vernisáž zahájila slovy o mně starostka města Vlaardingen. Má slova směřovala přímo k mým názorům na život kolem nás, demonstrovala jsem je na svých obrazech. Více jak 150 účastníků vernisáže bylo velmi překvapeno a s úsměvem mi děkovali za výstavu, tiskli mi ruce a mluvili o překvapení nejen z obrazů, ale i z mých myšlenek,« svěřila se Haló novinám dojatá umělkyně. Velmi si též váží podpory svého rodného města Moravské Třebové, na vernisáž ji totiž doprovázeli starosta a místostarosta Miloš Izák a Pavel Brettschneider.

Výstava ve Vlaardingenu byla čtvrtou zahraniční výstavou Hany Horské, její práce jsou zastoupeny v Nizozemí, na Novém Zélandu, v Norsku, Německu, Rakousku, Polsku či na Slovensku. »Nerozlišuji státy, ale lidi, jejich vnímání, jejich pohled na svět, a musím říct, že se všude setkávám s pochopením a v Holandsku je tomu nejinak,« doplnila.

Na vernisáži došlo i k dalšímu milému setkání. Navštívili ji manželé, kteří již před lety získali od Horské obraz. Byli nadšeni opětovným shledáním a sdělili, že obraz visí v jejich ložnici. Každé ráno se prý majitelé těší pohledem na něj, dodává jim spousty pozitivní energie.

Jiný ze zájemců se zadíval do obrazu Symbióza, takže i toto dílo, v němž se zračí osobitá autorčina manýra i pokrokový pohled na svět, se z výstavy ve Vlaardingenu domů nevrátí. Zůstane u nového majitele.

Jak uvedl PhDr. Jiří Stehlík při jiné příležitosti, »světlem i temnotou se Hana Horská dobírá k výchozímu bodu poznání, za nějž považuje poměr jedince k prostoru a času. Je stejně tak malířkou jako grafičkou, i když série jejích olejomaleb ukazují výpovědi a situace člověka přítomnosti syrovostí obsahu i silou obraznosti výrazněji a s naléhavou výzvou. V dnešní nemocné době, poznamenané sociálními, rasovými, nacionálními i dalšími rozpory, malířku zajímá nikoli popis, ale atmosféra motivu korespondující s niternou představou«.

Monika HOŘENÍ

FOTO – Petra ZÁPECOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 17 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.