Ilustrační FOTO - Haló noviny

Lavrov pro denuklearizaci Korejského poloostrova

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval všechny strany na Korejském poloostrově ke zdrženlivosti a k hledání řešení, která by vedla k denuklearizaci poloostrova.

Lavrov to uvedl na společné schůzce se svým severokorejským protějškem Ri Jong-hoem, která se konala na okraj regionálního fóra sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura TASS.

»Lavrov vyzval zúčastněné strany zachovat maximální zdrženlivost, vyhnout se negativním vojenským scénářům na Korejském poloostrově a hledat politická řešení, která by vedla ke komplexnímu urovnání konfliktu, včetně denuklearizace,« cituje agentura prohlášení ministerstva zahraničí Ruska.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jednali šéfové diplomacií obou Korejí

Šéfové diplomacií obou korejských států se pak krátce setkali v v Manile už v neděli, uvedla jihokorejská tisková agentura Yonhap s odvoláním na diplomaty. Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha vyzvala Pchjongjang, aby přijal nabídku k rozhovorům. Její severokorejský protějšek ale podle Yonhap odvětil, že návrh »není upřímný«.

Schůzka následovala poté, co v sobotu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila nové, dosud nejtvrdší sankce proti Severní Koreji v odpovědi na nedávné raketové testy KLDR. Na základě nových protiseverokorejských opatření může země přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu (Haló noviny podrobně informovaly).

Odhlasování sankcí ocenil americký prezident Donald Trump i jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in, kteří se v telefonickém rozhovoru dohodli na spolupráci při uplatňování maximálního tlaku na Severní Koreu. Oba prezidenti podle Bílého domu označili KLDR za »vážnou a rostoucí přímou hrozbu« pro Spojené státy, Jižní Koreu, Japonsko a většinu zemí světa.

Prezident Mun, který se ale jinak snaží působit samostatně (ne jako vazal USA), ovšem také upozornil, že je třeba ukázat Pchjongjangu, že dveře k jednání jsou stále otevřené - pokud se KLDR vzdá svého jaderného programu.

Rezoluce o sankcích podle šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona představují silné poselství, že Severní Korea musí porozumět očekáváním mezinárodního společenství, které se v této věci sjednotilo.

Pchjongjang musí zastavit raketové zkoušky, pokud si přeje jednat.

Podle Severní Koreje poslední sankce Rady bezpečnosti OSN narušují svrchovanost země a Pchjongjang podnikne »oprávněnou protiakci«, napsala severokorejská tisková agentura KCNA. O jakou protiakci se bude jednat, agentura neupřesnila. Pchjongjang zopakoval své stanovisko, že dokud budou Spojené státy zastávat vůči Severní Koreji nepřátelskou politiku, o svém nukleárním programu jednat nebude. »Spojené státy dělají obrovskou chybu, pokud se domnívají, že za oceánem jsou v bezpečí,« uvedla KCNA.

Čínské ministerstvo zahraničí, které se o víkendu připojilo v tlaku na KLDR k ostatním zemím, podle ČTK vyzvalo všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a opětovně vyzvalo k řešení sporu diplomatickou cestou.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 35 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2017-08-09 18:16
Ano Jiří, jsem v názoru při Tobě !!!
ferdaholub
2017-08-09 18:16
Ano Jiří, jsem v názoru při Tobě !!!
hajek.jiri51
2017-08-08 13:19
Nejsem příznivcem poměrů jaké vládnou v KLDR, ale na druhé straně
chápu jejich obavy, založené na smutné realitě, z těch, kteří
ohrožují a vydírají celý svět a kteří se snaží diktovat s
podtextem "America First". Ničí a vysávají celou planetu a
nic jim nebrání v tom pokračovat, až do hořkého konce nás všech. To
jsou ti ti praví lotři, ten nejdarebáčtější stát. Dobrovolně se
neuskromní a neumravní. Jejich sobecký postoj k celoplanetové dohodě o
klimatu je toho posledním důkazem. Ať se dají KLDR záruky a vzdají se
jaderných obranných prostředků sami a rádi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.