Záběr z minulého ročníku Chodských slavností.

Chodské slavnosti

Domažlice a jejich okolí jsou přirozeným centrem národopisné oblasti Chodsko, kde je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, svébytných tanců, zvyků a obyčejů. Každoroční letní Chodské slavnosti, jež jsou jedním z nejstarších folklorních festivalů u nás, to dokládají.

»Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu – a druhá nejstarší v Čechách – se každoročně koná již od roku 1955. V současnosti festival probíhá vždy první víkend po 10. srpnu. Tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Letos se uskuteční ve dnech 11. až 13. srpna,« informoval nás ředitel domažlického Městského kulturní střediska Kamil Jindřich. »Každoročně se festivalu na několika scénách účastní kolem šesti set účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů tuzemských i ze zahraničí,« dodal.

Mezi výrazná témata, jež protknou některé letošní pořady v hlavní programové nabídce, patří připomenutí odkazu skladatele, sběratele a etnografa, národního umělce Jindřicha Jindřicha. Od jeho skonu v říjnu uplyne padesát let. »Byl člověkem všestranně vzdělaným, takže v souvislosti s ním nebudou chybět ani témata týkající se chodského národopisu, tradic a úsměvných historek,« dodává jeho prasynovec Jindřich.

Úvodní páteční večerní program Chodských slavností bude patřit u brány na náměstí programu Ozvěny folkloru. Každoročně se v něm představují kapely, jež jsou folklorem inspirovány - letos se mohou diváci těšit na skupinu Čechomor. Sobotní a nedělní produkce nabídnou přes padesát sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci nejmladší »Jarmareční scény«. Doplní velký staročeský jarmark v centru Domažlic.

»V pořadech se představí všechny významné chodské soubory. Samozřejmě nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších,« odkazuje na dění ředitel MKS Jindřich. »Doplní je vystoupení sólistů z Chodska i jiných folklorních oblastí. Ze zahraničí letošní nabídku obohatí soubory z Makedonie, Německa a Taiwanu.«

Chodské slavnosti, nazývané také Vavřinecká pouť, si za více než půlstoletí existence vydobyly mimořádnou pozornost a uznání všech, kteří mají vztah k folkloru a kultuře. »Na základě údajů z monitoringu návštěvnosti z loňského roku, zpracovaných profesionální agenturou, Domažlice navštívilo přes 70 000 návštěvníků,« podotýká domažlický starosta Miroslav Mach. »Také letos je vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu zdarma,« upozornil. Podrobný program Chodských slavností se nachází na stránkách www. chodskeslavnosti.cz.

(the)

FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 11 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.