Nejen o slibech Václava Havla a Václava Klause

Konec letošních prázdnin bude ve znamení probíhajících volebních kampaní politických stran prezentujících mix reálných, populistických a mnohdy již na první pohled nesplnitelných slibů voličům.

Počátek slibů z kategorie předem nesplnitelných a pro mnoho občanů s odstupem času lživých jsou spojeny s rokem 1989 a hlavním protagonistou této doby Václavem Havlem.

»Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus. Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají«. Kdo by neznal některou z vět dnes již jeho legendárního projevu z prosince toho roku, z doby, kdy se dohrávalo poslední dějství skvěle zrežírované divadelní hry o předání moci v tehdejším Československu a bylo potřeba »kočírovat« odehrání posledního dějství. Zvolit »správného« prezidenta lidu! To naopak další z protagonistů přelomového období 20. století, Václav Klaus, byl politik jiného kalibru! Vědom si skutečnosti, že majetek státu je nutné co nejdříve »předat« do správných rukou jakýmkoliv způsobem, se mu při záměrné absenci právního rámce podařilo na jedničku. Jeho výroky: »Je obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat« nebo »Řešení není v ničem jiném než v důsledném zavedení tržních vztahů, jedině ty nám ukážou, kdo si co skutečně zaslouží«, přesně zapadají do pokračujícího scénáře vývoje státu po roce 1989. Rozkradení majetku v přímém přenosu proběhlo podle tehdejších výroků Klause směrem k transformaci ekonomiky. Pro mnohé občany se vzorem úspěchu stala postava Viktora Koženého, který v rámci kuponové privatizace připravil akcionáře Harvardského průmyslového fondu o majetek překračující deset a půl miliardy korun. V současné době i »díky« »úspěšné« kuponové privatizaci můžeme po vzoru vyspělé americké demokracie sledovat vstup dalších  oligarchů na domácí politickou scénu. Po Andreji Babišovi, kterému vstup do nejvyšších pater politiky vyšel na jedničku a »jeho« Agrofert vzhledem k podílu na získávání státních zakázek se může pyšnit svými ekonomickým růstem, vstupují na scénu v dresech politických stran další oligarchové. Za všechny uveďme miliardáře Pavla Sehnala v barvách obnovené ODA, Dalibora Dědka za Starosty a nezávislé či spolumajitele investiční skupiny Penta Marka Dospivu, finančně spojeného s Robejškovou stranou Realisté.

Pravé důvody vstupu oligarchů do politiky nechám na každém voliči. Nedomnívám se ale, že tím hlavním důvodem bude narůstající obava z možného světového válečného konfliktu, kterou sdílí stále více našich občanů. KSČM je jediná politická strana, která má otázku zachování míru ve svém volebním programu.

Miroslav KAVIJ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 70 hlasů.

Miroslav KAVIJ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-08-11 10:21
Po Babišovi se jde spíš jako po černé ovci mezi oligarchy. Co se tak
zabývat spíš Bakalou. To je ovečka "bílá jako sníh", že
panové Sobotka, Chovanec a Tuhý!
hajek.jiri51
2017-08-11 10:18
I když u mne Klaus v něčem zabodoval, bylo by dobré podívat se
podrobně na jeho současné majetkové poměry. Byť by se jednalo i o
"zámečky" či konta v tkzv. daňových rájích. A porovnat je
s jeho oficiálními příjmy. Naznačeno, v jeho neprospěch, bylo už
kdeco. Tak ho buď očistíme nebo zašijme. Pro výstrahu: Ale to je v
současných poměrech pouhá utopie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.