Ilustrační FOTO - Pixabay

Policie chce stíhat Babiše kvůli Čapímu hnízdu

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že žádost souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo.

»Dnes jsem obdržel od policie žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to poslance A. Babiše a poslance J. Faltýnka,« uvedl šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Potvrdil také, že sněmovna by se měla žádostí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne v úterý 5. září.

FOTO - Haló noviny

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Člen tohoto výboru Stanislav Grospič (KSČM) bude velmi zvědav na zdůvodnění policie. »Počkám si na toto zdůvodnění. Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvodné podezření, nechť konají, samozřejmě. Nicméně mám velkou obavu, že v České republice dnes začíná boj, který není klasickým bojem politickým, ale daleko spíše soubojem mocenských skupin,« uvedl Grospič.

Babiš považuje žádost policie za »snahu politického systému zlikvidovat ho«. Načasování žádosti podle něj ukazuje na snahu ovlivnit volby. Faltýnek byl opatrnější, uvedl jen, že o žádosti policie ví a vydání se nebude bránit. Morální kodex hnutí ANO stanoví, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání.

Zenklová doplnila, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.

Lhůta pro policejní rozhodnutí v kauze se několikrát prodlužovala. Dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze však v prošetřování možného dotačního podvodu neodhalilo žádné významné pochybení. Dotace pro Čapí hnízdo prověřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, který chce k závěru dospět do konce letošního roku.

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 24 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hurda
2017-08-11 10:59
pleningeri: Taky naprosto souhlasím !!!!! hájek.jiri51 : Rovněž
napsaná velká pravda !!!!
hajek.jiri51
2017-08-11 09:26
Tři "mušketýři" vytáhli konečně do boje. Sobotka,
Chovanec a Tuhý. A když jim to půjde "dobře", přidá se i
d´Artagnan - někdo ze soudní mafie. A bude vymalováno. Sice ne okolo
OKD, to chraň Bůh, ale okolo nějakého Hnízda, což se pečlivě
"šetřilo" na příhodný čas. Jen aby to ale nebylo
kontraproduktivní, výšeuvedení pánové:
kafrmi
2017-08-10 20:54
pleningeri, máte naprostou pravdu, to je zase komedie.
pleningeri
2017-08-10 19:18
Některým "demokratům" nestačila dosud nedokončená
trestně-politická likvidace Dr. Ratha, tak se chystají na Babiše. Kuwa,
ani není divu když pár měsíců před volbami naskákaly některým
"demokratickým" partajím za jejich "odpovědnou"
službu voličům tak velké pupínky, že by se do Sněmovny vůbec
nedostaly?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.