Ilustrační FOTO - Pixabay

Bankéři si u nás opět přilepšili

Čtveřice největších bank v ČR, které jsou cele v rukou zahraničních vlastníků, v prvním pololetí vydělala zhruba 28,9 miliardy korun, což je o přibližně procento více než ve stejném období loni. Vyplývá to z jejich výsledků. Ty by za celý letošní rok podle odborníků mohly být rekordní.

»Po odečtení loňského mimořádného výnosu z prodeje podílu ve společnosti VISA to letos vypadá opět na rekordní výsledky,« komentoval výsledky největších bank zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Výsledky bank ovlivňuje podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla delší dobu několik faktorů. Roste množství peněz na trhu a zvyšují se aktiva klientů. Na druhou stranu roste tlak na marže bank vlivem vyšší konkurence ze strany nových bank a zároveň kvůli nízkým úrokovým sazbám se snižuje prostor pro úrokové výnosy.

Čistý zisk skupiny ČSOB v 1. pololetí stoupl meziročně o 12 % na 9,4 mld. Kč. Růst podpořila silná výkonnost finančních trhů, jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, vyšší příjmy z poplatků a nižší náklady na riziko. K výsledku banky přispěl také silný růst obchodních objemů, který byl tažen růstem hypoték, firemních a spotřebitelských úvěrů, oznámila ČSOB.

Komerční bance vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 % na 7,7 mld. Kč. Bez mimořádných položek spojených s restrukturalizací budov centrály dosáhl zisk 6,8 mld. Kč, a byl tak rovněž o 15 % vyšší.

České spořitelně klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 6,9 % na 7,7 mld. Kč. Za meziročním poklesem je ale podle banky loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe, bez tohoto vlivu by se meziroční čistý zisk zvýšil o 8,3 %.

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 4,1 mld. Kč, meziročně o 22,7 % vyšší.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.