Ilustrační FOTO - Haló noviny

Více zadaných, ale méně vypsaných zakázek

Veřejní investoři do konce července zadali stavebním firmám 3443 zakázek za 72,5 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla zhruba o 52 procent, počet se zvýšil o 36 %. Největším zadavatelem z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR s 11,7 mld. Kč.

Vyplývá to z údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha, podle nichž naopak meziročně klesl objem i počet nově vypsaných veřejných stavebních zakázek. Těch bylo 1012 v předpokládané hodnotě 67,7 mld. Kč. Jejich počet se tak snížil meziročně o 46 % a jejich hodnota klesla zhruba o čtvrtinu. Podle ÚRS pokles signalizuje, že růst stavební produkce pro veřejný sektor může v druhé polovině roku 2018 skončit.

Osm miliardových

Za sedm měsíců letošního roku bylo v České republice zadáno osm velkých stavebních zakázek s cenou nad miliardu korun. Největší byla rekonstrukce rozvodny Kočín u Jaderné elektrárny Temelín za 3,56 mld. Kč, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje.

Egem patří do skupiny EP Industries z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Zadavatel, provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS, dříve uvedl, že modernizace rozvodny byla zahájena v letos v květnu, hotova má být do roku 2023.

Mezi další velké zadané stavební zakázky patří stavba úseku dálnice D48 Rybí - Rychaltice za 2,5 mld. Kč pro sdružení Metrostav, Swietelsky a Colas nebo rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze za 1,27 mld. Kč pro společnosti Hochtief, Strabag Rail a Avers. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.

Nejvíc brala opět Eurovia

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo od začátku ledna do konce července celkem 1015 firem. Největší objem patřil společnosti Eurovia CS, které veřejná správa zadala 127 zakázek za bezmála tři miliardy korun. U dalších 160 tendrů za 2,35 mld. Kč bude mít firma podíl díky účasti ve sdružení s jinými podniky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.