FOTO - Haló noviny

Strany v kampani porušují zákon nejednou i nechtěně

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil první správní řízení se dvěma subjekty. Jeho kroky se týkají říjnových voleb do sněmovny. Uvedl to předseda úřadu Vojtěch Weis.

Úřad v krátké době zahájí další správní řízení, i se dvěma oznámenými jich bude nejméně šest. Na dalších věcech se pracuje.

Úřad jednomu ze subjektů vytýká účast na předvolební kampani bez předchozí registrace, druhému kandidujícímu subjektu chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů. Konkrétní názvy Weis neuvedl. Takže se lze jen domýšlet, o jakou stranu či hnutí by mohlo jít. Chybu však může udělat každý, a v tom okamžiku se dostane do hledáčku zmíněného úřadu.

U dvou subjektů úřad shledal, že by mohlo dojít k porušení zákonných pravidel vedení volební kampaně. »V prvním případě se jedná o účast na kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru úřadu prostřednictvím inzerce v celostátním deníku. V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli,« informoval Weis. Doručením o zahájení správního řízení začne běžet třicetidenní lhůta pro vydání rozhodnutí. Podle Weise je správní řízení neveřejné, a proto nelze podávat podrobnější informace. »V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku předmětných správních řízení adekvátně informovat veřejnost,« doplnil.

»Nastudovali jsme si zákon a řídíme se jím. Od Nového roku jsme pravidelně bombardovali dotazy tento úřad, když nám nebylo něco jasné. Odpovědi jsme dostali jen ve dvou případech, což však nevadí. Tento úřad také připravil 29. června v Hradci Králové přednášku o tom, jak si některé věci představuje, které jsme se zúčastnili. Zjistili jsme, že některé věci máme opravdu v pořádku, u některých úřad ještě nevěděl, jak se zachová. Ani on zatím nemá srovnané, jak by mělo vše být. Nyní k tomu teprve dává různé výklady,« reagoval pro Haló noviny místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

Petr Šimůnek.

Je třeba si sladit noty

Jinými slovy – zákon a předpisy si nyní může každý vyložit trochu jinak, což ostatně bývalo vždycky. A je třeba srovnat noty. I když platné předpisy si komunisté hlídají, Šimůnek konstatoval, že nemůže vyloučit, že úřad pro dohled nemůže pozvat zástupce KSČM a konzultovat s nimi některé věci. »Ale věřte, že vše činíme tak, abychom se nedostali do problémů,« zdůraznil.

Osobně se obává spíš neukázněnosti některých ambiciózních kandidátů, kteří neznají zákony a nerespektují třeba ani rozhodnutí okresních výborů. »Takže se bojím, aby nezavdali příčinu k nějaké kritice, protože jsou kandidáti KSČM. To by se nakonec mohlo obrátit proti celé straně, ačkoli to konkrétní člověk nedělal se zlým úmyslem,« doplnil informaci pro náš list místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

Pokuty budou zpočátku symbolické

Média v minulosti spekulovala o tom, že se úřad zabývá třeba knihou exministra financí Andreje Babiše (ANO) nazvanou O čem sním, když náhodou spím nebo žlutými billboardy, které naopak poukazují na Babišova pole s řepkou. Podle médií by se úřad mohl zabývat i Českou asociací satelitních operátorů nebo společností Uber, které měly v tisku placenou inzerci proti novelám zákona. Weis nicméně nic podrobnějšího sdělit nechtěl.

Za prohřešky může Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ukládat finanční sankce. V případech, o kterých je nyní řeč, mohou být v rozmezí od deseti tisíc do sto tisíc korun. Podle Weise budou v případě porušení předpisů zatím jen desetitisícové. »Jsem zastánce nejdříve mírnějšího přístupu. Vše by mělo mít preventivní charakter. Nebudeme udělovat sankce při horní sazbě, pokud nebude porušení flagrantní nebo opakované,« dodal.

Úřad vznikl letos v Brně, správní řízení jsou první, která ve své činnosti zahájil. Úkolem instituce je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud zabezpečuje kontrolní výbor sněmovny. Úřad si od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.