Nártoun filipínský – předloha pro rytíře Yodu z Hvězdných válek

Filipíny od A až do Z

Do třetice všeho dobrého, říká se. My použijeme toto známé rčení na naši »abecední« pouť po zajímavostech zemí, které nejsou zrovna blízko našim hranicím, přitom patří mezi obří turistická i historická lákadla. Ledacos z toho, co vám od A až do Z popíšeme, jste určitě nevěděli. Stejně jako v předchozích případech u Indonésie a Indie. Snad se vám opět bude dnešní téma líbit…

Atrakce. Lákadel najdete na Filipínách celou řadu. My na úvod začneme jedním obzvláštním tipem. Na ostrově Palawan můžete navštívit Národní Park řeky Puerto Princesa. Jádro parku tvoří krasový systém, do kterého patří i podzemní řeka splavná po celé délce 8,2 kilometru a zdobená řadou stalagmitů, stalagnátů a několika velkými jeskyněmi. Puerto Princesa je nejdelší podzemní řekou, po níž se můžete pod zemí plavit pohodlně usazeni v lodi.

Balisong. Součástí filipínské historie jsou chladné zbraně. A primát má v tomto směru zavírací nůž Balisong, proslavil zdejší bojová umění takřka po celém světě. Za otce Balisongu v podobě, v jaké ho známe v dnešní době, je považován nožíř Perfecto de Leon, jenž vyrobil první model v roce 1905.

Miss World 2013 Megan Young

Camiguin. Na tomto ostrově je sedm sopek. Na tom by asi nebylo nic až tak zvláštního, kdyby jich nebylo víc než měst (5). Ačkoli od roku 1950 nebyla na Camiguinu žádná sopka aktivní, má tento filipínský ostrov nálepku místa, kde největší výskyt sopek na světě na metr čtvereční.

Dámy. Filipínky patří mezi nejhezčí ženy na světě. Ano, to je velmi subjektivní hodnocení, ale když vezmeme v potaz světové soutěže krásy, mají to schválené i objektivně. Naposledy byla vítězkou prestižní mezinárodní soutěže Miss World vyhlášena Filipínka Megan Young (2013), ale již předtím tato země získala několik ceněných titulů Vicemiss.

Ekonomika. Filipíny jsou bohaté na nerostné bohatství (železo, měď, zinek, ale i zlato a stříbro), ovšem z hlediska ekonomiky patří stále k rozvojovým zemím. Zemědělství zde převládá nad průmyslem, nicméně v poslední době začalo mí velký význam hlavně strojírenství. Podniká zde, a to úspěšně, řada firem. Z těch českých jmenujme především Home Credit, která se úspěšně angažuje na poli finančním. Poskytuje nejen hotovostní půjčky, ale pomáhá i například ve sféře elektronického bankovnictví.

Filip. Ano, že Filipíny začínají na »F«, toho by si všiml i předškolák. Ovšem, pozor! Víte, jak ke svému názvu přišly? Byly pojmenovány podle španělského krále Filipa II.

Guinnessova kniha. Před dvěma lety se Filipíny zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů jako místo, kde se uskutečnila největší bohoslužba na světě. Do Luneta parku v Manile dorazilo na bohoslužbu papeže Františka neuvěřitelných 7 milionů lidí. Vymazán tak byl rekord z roku 1995, kdy měl na témže místě bohoslužbu tehdejší papež Jan II.

Hory. Nejvyšším vrcholem Filipín je Apo (2954 m n. m.), ale zdaleka nejpopulárnější jsou jiné hory, tzv. čokoládové. Už jsme o nich psali v tématu, který rozebíral největší přírodní zvláštnosti celého světa. Nacházejí se na ostrově Bohol a zahrnují více než 1250 souměrně tvarovaných kónických kopečků přibližně stejné velikosti roztroušených v oblasti 50 kilometrů čtverečních. Ani vědci nejsou jednotní v názoru, jak tyto útvary vznikly…

Ifuago. Provincie, v níž se nacházejí nejnavštěvovanější Banauské rýžové terasy. Jejich systém byl velmi důmyslně promyšlen a je až k nevíře, že toho bylo lidstvo schopno před tolika lety a s využitím primitivních nástrojů.

Jeepney. Symbol nejen veřejné dopravy na Filipínách, ale i celé ostrovní země. Sdílené taxi vzniklo po druhé světové válce a jeho základem je prodloužení zadní části jeepu.

Karaoke. Věřili byste, že oblíbený druh zábavy v podobě sdílené hudby pochází z Filipín? Pokud ne, pak jste doslova a do písmene nevěřící Tomášové. Tamní občan Roberto del Rosario vynalezl první karaoke automat v roce 1975, a ačkoli se to nelíbilo Japoncům, kteří vyrukovali s tímtéž zhruba ve stejné době, byl to právě on, kdo dostal patent na něco, co známe prakticky z každého zábavního podniku…

Lesy. Původní lesní porost zaujímá 6 procent rozlohy země. Roste v nich například filipínský mahagon a jiné vzácné stromy. Ve vyšších oblastech převládají borové lesy, na pobřeží rostou mangrovy.

Manila. Filipínské hlavní město se nachází na jihozápadě ostrova Luzon při pobřeží Manilského zálivu na místě, kde se do něj ústí řeka Pasig. V Manile se nachází celá řada památek a reprezentována je zde i Česká republika. Po rychlodráze na bulváru Edsa jezdí tramvaje vyrobené ve firmě ČKD Dopravní systémy (typ RT8D5M).

Nártoun. Tento primát žije pouze na Filipínách a několika málo okolních ostrovech. Zajímavostí je, že právě on byl předlohou rytíře Yody z Hvězdných válek. Nelze si nepovšimnout ani podobnosti nártouna s Glumem z Pána prstenů.

Obyvatelé. V roce 2014 překročil počet obyvatel na Filipínách magickou stomiliónovou hranici. Filipíny jsou sedmou nejpočetnější zemí v Asii a dvanáctou nejpočetnější zemí na světě. Tamní populace, na rozdíl od té naší, každoročně roste, a to navíc až možná nebezpečně rychle. Roční dvouprocentní přírůstek opravdu není zrovna malý…

Pražské jezulátko. A ještě jednu si připomeneme v naší zahraniční exkurzi svoji domovinu. Pražské jezulátko je na Filipínách velmi dobře známo, ba co víc - je tam ctěnou náboženskou ikonou známou jako Santo Niňo.

Rodrigo »Rody« Roa Duterte. Filipínský právník byl 9. května 2016 zvolen 16. prezidentem Filipín. Pověstný je tím, že neváhá používat ostré a kontroverzní výroky na adresu jiných zemí i svých konkurentů.

SMS. Filipíny jsou známé jako »text capital of the world«. Ano, nikde na světě nejsou SMSky tak v kurzu jako právě zde. Každý den si Filipínci odešlou přes miliardu textových zpráv.

Rekordní však byl především rok 2009, kdy se v zemi poslalo neuvěřitelných 1,39 bilionů »textovek«.

Tajfuny. Na Filipínách jsou označovány jako baguio podle stejnojmenného města, kde během bouře v roce 1911 napadlo za jeden den 116,8 cm srážek. V uplyunlém století zasáhla Filipíny řada tropických bouří, jež pokaždé způsobily velké ztráty na životech a materiální škody. Ani současnost však není přívětivější. Počátkem listopadu 2013 zasáhl pobřežní město Basey v provincii Samar tajfun Haiyan, který si vyžádal přes 5000 životů.

Univerzální jazyk. Jestliže jsme psali o tom, jak jednoduchý je indonéský jazyk, v tomto případě platí pravý opak. Na Filipínách je neuvěřitelných 171 dialektů, což vyústilo v to, že v televizi se mluví v takzvaném Taglish, což je napůl angličtina a druhou polovinu tvoří slova, kterým rozumí každý Filipínec, ať už hovoří jakýmkoli dialektem.

Velikonoce. Na Velikonoce se na Luzonu poblíž Manily nechávají domorodci dobrovolně zaživa ukřižovávat, někteří to absolvovali i několikrát. Inu – kdo chce kam, pomozme mu tam…

Zvířata. Jestli je někdo typický zástupcem živočišné říše na Filipínách, pak jsou to především opice. Ty dokonce vyhledávají přítomnost lidí a umějí si ji náležitě užít…

Petr ŠPIČKA

FOTO – archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

Petr ŠPIČKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.