Ilustrační FOTO - Pixabay

Zemřel představitel první Godzilly

Ve věku 88 let zemřel v pondělí japonský herec Haruo Nakadžima, který oblečený do gumového kostýmu ztvárnil slavné filmové monstrum Godzilla v původním snímku z roku 1954, uvedla AP s odvoláním na hercovu dceru.

Sonoe Nakadžimová agentuře AP řekla, že její otec byl minulý měsíc hospitalizován a v pondělí podlehl zápalu plic. Nakadžima původně vystupoval jako kaskadér v samurajských filmech, než přijal roli Godzilly ve snímku japonského režiséra Iširó Hondy. Ten jako první natočil příběh o zmutované příšeře, která ničí města máchnutím svého obřího ocasu. První kostým Godzilly, který Nakadžima oblékal, vážil 100 kilogramů. V převleku bylo nesmírné horko a téměř se v něm nedalo dýchat, takže bylo třeba zavést dovnitř trubičku pro přívod vzduchu, prozradil herec v jednom z interview. Aby postava Godzilly působila realisticky, bylo podle Nakadžimy důležité, aby se v kostýmu uměl dobře pohybovat. V rozhovoru z roku 2014 prohlásil, že proto chodil do zoo studovat pohyby slonů a medvědů.

Film režiséra Hondy měl v poválečném Japonsku, jediné zemi vystavené jadernému bombardování, velký ohlas. Nestvůra z prehistorických časů Godzilla byla probuzena k životu právě jadernými pokusy. Na plátna kin přitom přišla zmutovaná příšera v době, kdy Washington uskutečnil na pacifickém atolu Bikini zkoušku své vodíkové pumy a první snímek o monstru měl mimo jiné varovat před další jadernou zkázou hrozící lidstvu. Následovala řada dalších snímků, v nichž Godzilla bojovala s neméně slavným King Kongem a dalšími monstry, přičemž až do roku 1972 oblékal její kostým vždy herec Nakadžima. Příběh o Godzille se později dočkal mnoha filmových zpracování také v Hollywoodu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.