Ilustrační FOTO - Pixabay

Nálezy z pravěku v Tovačově

Archeologové objevili v jedné ulici v Tovačově na Přerovsku při záchranném výzkumu nálezy z období pravěku, například keramiku věteřovské kultury ze starší doby bronzové či kolekci haltštatské keramiky ze starší doby železné. Našli i kostěné a parohové nástroje.

Objevy dokládají, že oblast byla osídlená už více než tisíc let před naším letopočtem. Do záchranného výzkumu se pustili odborníci v těchto dnech kvůli rekonstrukci Förchtgottovy ulice. Podle nich cenné nálezy dokládají význam strategické polohy Tovačova poblíž soutoku řeky Moravy a Bečvy již v období pravěku. »Centrum Tovačova leží v mírně vyvýšené poloze nad záplavovým územím. Podařilo se nám doložit, že zde byla sprašová návěj, kde se pravěké osídlení koncentrovalo. Lze vidět, že toto dnešní místo v historickém centru Tovačova bylo vyhledáváno lidmi už od pravěku,« uvedl přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Kromě pravěkých nálezů přinesl průzkum zajímavosti z mladšího období související se založením Tovačova Ctiborem II. Tovačovským z Cimburka kolem roku 1470. »V roce 1475 postihl podle historických pramenů toto nově založené město rozsáhlý požár, což se odrazilo i v archeologických nálezech. Zachytili jsme výraznou požárovou vrstvu po dřevěnohlinité stavbě, která podlehla požáru. Našli jsme tam velké množství kuchyňské keramiky z druhé poloviny 15. století a také oděvní mosaznou přezku,« uvedl Schenk.

(ici)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.