FOTO - Pixabay

Evropa se sejde kvůli vejcím

Eurokomisař odpovědný za zdraví a bezpečnost potravin hodlá svolat schůzku ministrů zemí zasažených aférou s insekticidem ve vejcích. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters, podle kterých komisař Vytenis Andriukaitis vyzval, aby dotčené státy místo vzájemného obviňování začaly spolupracovat.

Skandál vypukl minulý týden, když se v obchodech několika evropských zemí objevily miliony vajec obsahující jedovatý insekticid fipronil. Ačkoli byla závadná vejce zjištěna i v několika dalších státech, nejvíce byly zasaženy Německo, Belgie a Nizozemsko. Jejich úřady se pak začaly vzájemně kritizovat při hledání viníků. »Obviňování a očerňování nikam nevede a já s tím chci skoncovat,« uvedl včera eurokomisař Andriukaitis. Jednání ministrů a úřadů odpovědných za bezpečnost potravin by chtěl svolat nejpozději do konce září.

Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin. Podle slovenské televize JOJ ve větším množství může poškodit játra a ledviny. Belgie byla také kritizována, že informaci nesdělila hned, jak ji zjistila. »Musíme spolupracovat, abychom se dokázali poučit a pohnout kupředu, místo abychom ztráceli energii při ukazování prstem na toho druhého,« zdůraznil Andriukaitis. Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se ale podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vedle tří zmíněných zemí se zasažená vejce objevila například i v Británii, Dánsku, Rumunsku či na Slovensku. Zatím se skandál dotkl 17 zemí Evropské unie. ČR mezi nimi není. Francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert včera prohlásil, že v jeho zemi se již prodalo přes 200 000 vajec dovezených z Belgie a Nizozemska, v nichž byla zjištěna přítomnost fipronilu. Obsah této látky byl však podle provedených testů tak nízký, že mohla být zkonzumována »bez vlivu na lidské zdraví«, řekl ministr podle AFP. Aféra mezitím dorazila i do Polska, kde úřady zachytily zásilky potenciálně kontaminovaných vajec ve třech vojvodstvích. »Ke spotřebitelům se vejce nedostala. Budou buď zničena, či vrácena německému dodavateli,« řekl televizi TVN 24 mluvčí inspekce Jan Bondar. Jde o 40 000 natvrdo uvařených vajec bez skořápky.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.