ILUSTRAČNÍ FOTO - Pixabay

Válka by byla katastrofou, řekl ministr obrany USA

Válka se Severní Koreou by byla katastrofou a USA stále dávají přednost diplomatické řešení sporu. V době, kdy si Bílý dům a Pchjongjang vyměňují ostré výhružky, to prohlásil americký ministr obrany James Mattis.

Americká diplomacie podle něj činí v přístupu ke KLDR pokroky, uvedla AP. Zároveň ovšem citovala nejmenované americké činitele, kteří potvrdili, že USA pokračují v přípravě - a neustoupí od ní - rozsáhlého vojenského cvičení s jihokorejskou armádou, které Pchjongjang vždy označuje za přípravu na válku a provokaci. Vojáci se totiž záměrně, a tedy zcela provokativně, při manévrech pohybují i těsně u hranice Jižní Koreje s KLDR na 58. rovnoběžce. Vzdušné, pozemní a námořní cvičení by mělo proběhnout od 21. do 31. srpna a zúčastní se jej desetitisíce vojáků obou zemí. Washington jako obvykle manévry označuje za test připravenosti na obranu proti případné agresi KLDR. Pro Pchjongjang však každoroční cvičení organizované Washingtonem a Soulem znamená opakované ohrožování vlastní bezpečnosti, a proto reaguje novými raketovými testy, zde je původ a hlavní důvod těchto jeho pokusů.

Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se v těchto dnech vyhrotily poté, co prezident Donald Trump opakovaně hrozil KLDR možným úderem v případě pokračování výhrůžek. Pchjongjang naproti tomu oznámil, že chystá podrobný plán raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Mattis ve čtvrtek v Kalifornii prohlásil, že je jeho povinností jako ministra obrany být připraven na možný konflikt, který by ale podle něho byl bezpochyby katastrofou. Ministr zahraničí Rex Tillerson a velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová však vedou jednání, která »mají diplomatický tah a dosahují diplomatických výsledků«, oznámil.

Další Trumpova hrozba

Nejviditelnějším výsledkem diplomacie nyní bylo sobotní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích proti KLDR. »Jak často vidíte Francii, Čínu, Rusko a USA v nějaké věci hlasovat jednomyslně?« naznačil Mattis, v čem vidí pokrok. Spor mezi USA a KLDR se vyhrotil po sérii raketových testů KLDR. Ta nedávno sdělila, že disponuje balistickou střelou schopnou dosáhnout jakéhokoliv místa na území USA. Trump poté přišel se sérií ostrých výroků. V pátek KLDR hrozil válkou znovu. »Vojenská řešení jsou nyní zcela ve hře a my máme prst na spoušti, pokud by Severní Korea jednala nerozumně. Doufejme, že si Kim Čong-un zvolí jinou cestu!« napsal na twitteru.

Diplomacie a mír

Zato německá kancléřka Angela Merkelová nevidí žádné vojenské řešení sporů kolem KLDR. Eskalace vyjadřování politiků je podle ní špatnou odpovědí na situaci. Dává přednost diplomacii. »Nevidím žádné vojenské řešení tohoto konfliktu,« uvedla po jednání s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim a šéfem Mezinárodní organizace pro migraci Williamem Swingem. Podle ní je třeba vytrvalé diplomatické práce a velmi úzké spolupráce USA, Číny, Jižní Koreje a Japonska. Německo je připraveno na nalezení řešení intenzivně spolupracovat.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 37 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2017-08-14 18:43
Chudáci severokorejci! Kim je největší zouvalec a veliké nebezpečí
pro celý svět.
RodRostislav
2017-08-14 11:56
Ta silácká gesta jsou hodně hloupá. Kdyby se americký prezident
uráčil podívat se na mapu Jižní Koreje, tak by s úžasem zjistil, že
hlavní město Soul se nachází 60 (šedesát) kilometrů od svých
severních hranic. Takový kousek dokáže dostřelit kdekdo a nepotřebuje
na to žádnou atomovku nebo raketu. A jestliže je v tom městě 10
(deset) milionů lidí, tak ten zmatek by si nedokázal představit nikdo.
jiri.suchanek
2017-08-13 14:38
Nějak mi při tom všem uniká, proč je Severní Korea ve sledu
pohrůžek až na druhém místě. Co takhle ji nechat na pokoji a přestat
se do ní srát? Zkusil to už někdo?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.