Ilustrační FOTO - Haló noviny

Česká měna na závěr pracovního týdne posilovala

Česká měna od čtvrtečního večera posílila vůči americkému dolaru o devět haléřů na 22,18 Kč/USD. K euru koruna zpevnila o dva haléře na 26,16 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Podle názoru centrální banky vede rostoucí napětí na trhu práce k rychlejšímu zvyšování mezd. Současně roste cena nemovitostí a objem půjček na bydlení. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady České národní banky ze 3. srpna.

"Pro investory ale tyto závěry nebyly nijak překvapivé," uvedla dnes ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. I proto podle ní koruna opět stagnovala a výrazné výkyvy v kurzu koruny Šichtařová nečeká ani v následujících dnech.

Pražská burza potřetí v řadě oslabila

Pražská burza dnes potřetí v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,47 procenta na 1021,06 bodu. Ztrácela většina ze 14 hlavních emisí burzy, naopak třeba akcie Moneta Money Bank zdražily. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Oslabily zhruba dvě třetiny hlavních emisí. Z akcií, se kterými se obchodovalo v největším objemu, zlevnily například cenné papíry ČEZ o 0,92 procenta na 408,90 koruny. Nejvýrazněji ztratily na ceně akcie pojišťovací skupiny VIG, a to 1,36 procenta na 651 korun.

Pokles burzy brzdilo zdražení akcií Monety, které zaznamenaly největší objem obchodů. Zatímco ve čtvrtek po oznámení poklesu zisku Monety v prvním pololetí roku akcie banky oslabily o více než tři procenta, dnes posílily o 0,53 procenta na 76,50 koruny. Nejvíce si polepšily akcie výrobce lihovin Stock, jejichž cena stoupla o 1,80 procenta na 53,80 koruny. Podle analytiků byla navíc emise Stock nejziskovějšími akciemi týdne. Zdražily za týden o více než desetinu.

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,5 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX od minulého pátku ubral 0,5 procenta na 1021,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie výrobce nápojů Stock Spirits. Nejhůře se vedlo cenným papírům bankovní skupiny Erste, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie posílily o 0,4 procenta.

"Uplynulý týden byl především o geopolitickém napětí mezi USA a Severní Koreou (KLDR), které přineslo rozkolísanost na finanční trhy. Hrozba jaderného útoku přinesla zájem o defenzivní aktiva a naopak prodejní náladu na ta riziková. Americké akciové indexy ustoupily ze svých rekordních hodnot a Evropa byla v závěsu," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group, která oslabila o 3,2 procenta na 929,9 Kč. U banky se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Titul reagoval shodně s vývojem evropského finančního sektoru, který byl pod tlakem v návaznosti na geopolitické napětí.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits, která přidala 13,3 procenta na 53,8 Kč. Stock Spirits zveřejnil solidní výsledky za druhý kvartál. Investory navíc potěšila informace o stabilizaci situace v Polsku, které bylo důvodem pro dřívější zhoršené hospodaření.

I v příštím týdnu se trh zaměří především na geopolitiku. Tedy konkrétně na možnou další výměnu názorů mezi USA a KLDR. Potenciální hrozba ozbrojeného konfliktu je nepochybně možným rizikem pro akciové trhy. Výsledková sezona by měla již jen dokreslovat současné pozitivní vyznění. "Celkově zůstáváme opatrní a očekáváme vyšší rozkolísanost, ale v základním scénáři předpokládáme následné uklidnění situace a návrat pozitivního sentimentu," dodal analytik.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.