Ilustrační FOTO - pixabay

Cena zlata poprvé od loňského listopadu stoupla nad 1300 USD

Cena zlata dnes roste a poprvé od loňského listopadu překonala hranici 1300 dolarů (28.900 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). K růstu ceny přispívají politické turbulence v USA, pokles akciových trhů a teroristický útok ve Španělsku.

Od středy cena zlata vzrostla o více než dvě procenta. Zlatu pomáhá jeho pověst bezpečné investice v době politických a ekonomických nejistot. Vliv má také pokles kurzu dolaru. Slabší dolar zlevňuje zlato pro neamerické investory a jejich zájem o kov tak roste.

Nervozitu na trh přinesl teroristický útok ve Španělsku. Na rušné třídě v Barceloně najela ve čtvrtek do lidí dodávka, zahynulo 13 osob a více než stovka lidí byla zraněna. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Od začátku roku zlato zdražilo o zhruba 15 procent. Analytici vysvětlují růst ceny zlata neustále se zvyšující nervozitou z dalšího vývoje politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trhy se obávají, zda bude Trump schopen prosadit svou hospodářskou politiku.

Zlatu pomáhají také poslední zprávy od evropské a americké centrální banky. Zvyšuje se nejistota, zda centrální banka USA (Fed) zvýší do konce roku ještě jednou úroky a zda Evropská centrální banka již brzy omezí nákup dluhopisů. Vyšší úroky obvykle znamenají pokles zlata, protože posilují dolar, napsaly agentury DPA a Reuters.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.