Američané podkopávají Evropu!

Deštivý 27. ročník setkání občanů a mládeže na moravsko-slovenském pomezí se konal v sobotu ve slovenském městě Holíči, a to pod heslem »Naše národy hranice nerozdělí«. Účastníci si připomněli 73. výročí zahájení Slovenského národního povstání i 72 let od osvobození Československa. V holíčském amfiteátru promluvili k občanům lídři české i slovenské komunistické strany Vojtěch Filip a Jozef Hrdlička.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip (na snímku) připomněl, že setkávání na Holíči má více než stoletou tradici, a že myšlenka česko-slovenské i slovanské vzájemnosti je stále silná a může nám pomoci i s aktuálními problémy.

K těm základním podle Filipa patří to, že současná Evropa je nemocná, protože její politici nedokážou rozpoznat zájem vlastních občanů. Evropané se podle Filipa utápějí v nesmyslném konceptu »euroamerické civilizace«. Nic takového ve skutečnosti neexistuje, soudí Filip. Tento koncept má podle něj jen zastírat, že Evropa je pro Spojené státy americké největším konkurentem a potenciální hrozbou. Američané to vědí a udržují evropské národy ve sporech, kterými je oslabují. »Kdyby měli Evropané k dispozici stejné technologie, stejná vědecká poznání a stejnou energetickou základnu, jako mají Američané, srazili by hospodářství a ekonomiku USA na kolena. To Američané naprosto nepotřebují, proto uplatňují v Evropě svoji strategii chaosu, například iniciováním lokálních válek,« uvedl Filip a za příklad takové války označil konflikty v Jugoslávii, naposledy v roce 1999. Tato válka podle Filipa přinesla obrovské náklady pro řadu státních i soukromých evropských firem, a naopak přinesla spoustu zisků firmám americkým a posílila americké geopolitické zájmy na Balkáně.

Také rozbití fungujících států na Středním a Blízkém východě či rozpoutání občanské války na východě Ukrajiny je podle Filipa z dílny Američanů a je namířeno zejména proti Evropě. Její politické elity to však buď nevidí, nebo vidět nechtějí. »Navozenému chaosu naprostá většina evropských politiků čelit neumí, ani čelit nechce a raději slouží zájmům USA. Hanba takovým politikům!« apeloval Filip.

Podle Filipa bohužel uvedený typ politiků převažuje i na české politické scéně. Proto se česká republika zmítá ve společenské krizi. »Prožíváme krizi důvěry. Nelze se tomu divit, když čeští politici dlouhodobě neplní po volbách to, co slíbili před nimi. Jedinou reálnou a realistickou alternativou pro zklamané voliče v nadcházejících volbách je tak KSČM. Neslibujeme, co se nedá splnit, a proto po volbách můžeme sliby plnit,« řekl Filip.

Předseda ÚV KSS Jozef Hrdlička pojmenoval tři pilíře, na kterých stojí tradice setkávání na pomezí. Prvním pilíř je podle něj česko-slovenská vzájemnost. V Evropě si nejsou podle Hrdličky jiné dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. »Nerozdělí je hranice položená mezi nimi,« zdůraznil Hrdlička. Připomněl, že příští rok Češi a Slováci oslaví 100. výročí vzniku Československé republiky. V ní oba národy společně prokázaly, že jsou moderní, demokratické a vyspělé. »Jsem ale nešťastný ze situace, kdy můj syn byl letos už potřetí v dětském táboře u Brna. V něm musel mluvit česky, protože české děti slovenské řeči už nerozumějí. Je to hanba jejich rodičů i prarodičů těchto dětí a systému, ve kterém žijeme, že takový stav dopustil. Proto jsou potřebná česko-slovenská setkávání,« posteskl si předseda slovenských komunistů.

Za druhý pilíř označil odkaz antifašismu. Vzpomněl, že SNP byla druhá protifašistická revoluce v Evropě. Zvláště mladým je podle Hrdličky třeba trvale připomínat, co to je fašismus a co po sobě v Evropě zanechal. Zvláště když opět klíčí semeno neofašismu, a dokonce i někteří slovenští poslanci se otevřeně hlásí k ideologii fašistického Slovenského štátu. »Hanba slovenskému národu, že zapomíná na zvěrstva napáchaná fašisty! Tato zrůdná ideologie může opět klíčit proto, že ve středoevropském prostoru ani jedna vláda nedokázala vyřešit palčivé lidské problémy. Proto se nespokojení lidé uchylují k volbě extrémní pravice, která slibuje jednoduchá rázná řešení všeho,« poznamenal Hrdlička.

Třetí pilíř tradice setkávání spočívá dle Hrdličky v prosazování sociální spravedlnosti. V tomto smyslu dosud nebylo v Evropě nic lepšího, než byl československý model socialismu, uvedl. Je si tím jist, i když zároveň ví, že po roce 1948 nebylo vše v pořádku. »Dopustili jsme se chyb a omylů, ale nikde na světě nebyl spravedlivější společenský systém. Československý model socialismu považuji za motivaci pro budoucnost. Tvoří alternativu vůči kapitalismu. Házejí nám sice klacky pod nohy, avšak vývoj se zastavit nedá. V socialistickém programu je obrovský potenciál, ze kterého si potajmu vybírají pozitiva pro své programy i pravicoví politici,« sdělil na setkání v Holíči Hrdlička, který spolu s Filipem po mítinku položil kytice květů u památníku fašisty umučené mladé odbojářky Marušky Kudeříkové ve Vnorovech a u památníku partyzána Mirka Nešpora v Holíči. »SNP není jen kus hrdinné minulosti, ale i inspirace pro postup v naší přítomnosti,« zdůraznil u té příležitosti Filip.

Místopředseda samosprávného Trnavského kraje a primátor Holíče Zdenek Čambala zdůraznil potřebu setkávat se na pomezí a učit se z aktuálních hrozeb, kterým je nutné čelit. »Imigrantům přicházejícím do Evropy od jihu musíme dát jasně najevo, že my jsme zde doma, a chtějí-li být našimi hosty, pak musejí přijmout naše pravidla, tradice, zvyky, zákony, a nikoliv naopak. Rozhodně se musíme postavit islámským masakrům v Evropě a vstřícnosti západoevropských politiků, kteří tuto kampaň před třemi roky nastartovali,« uvedl Čambala.

Zdůraznil také, jak důležité je vracet se k minulosti, znát ji a učit se z ní. »V předvečer oslav 73. výročí SNP se někteří lidé k tomuto mezníku už odmítají vracet. Pak se ale diví a nevědí, proč se ve společnosti znovu rozmáhají neofašisté. Stav netečnosti politiků k nim je nutné radikálně řešit, aby se už neopakovala nešťastná čtyřicátá léta minulého století,« podtrhl Čambala.

Za vytrvalého drobného deště promluvil k občanům pod deštníky také lídr jihomoravských komunistických kandidátů pro říjnové volby Ivo Pojezný, přítomné pozdravili za českou mládež předseda OV KSČM ve Vyškově Filip Zachariaš a za slovenské mladé předseda Vzdoru-strany práce Stanislav Pirošík. Kulturní program konferovala poslankyně Marta Semelová. Vystoupili mj. mažoretky ze Sobotišťka, dechová hudba Májovanka, záhoráčtí heligonkáři. Aplaus si vysloužila umělecká dvojice zpěváka Josefa Boudy a klávesisty Radka Vernera s programem Karel Gott revival Morava.

(vž)

FOTO - Václav ŽALUD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 93 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-08-24 13:13
To ten strejda Bill už má taky hodně vypito, když takovou zhovadilost
dokázal veřejně vypustit do éteru. Lékem pro všechny je žít jako
příživník a pokrytec? Potřebujeme příživníky a pokrytce po celém
světě, Bille? Co to s tebou ta Monika Lewinská udělala...?! R. Janouch
Pisatel66
2017-08-22 18:16
Roztomilé přiznání, není co dodat
: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bill-Clinton-v-rozhlasu-Lek
em-pro-vsechny-je-zit-jako-Vaclav-Havel-Potrebujeme-Havly-po-celem-svete-50
0986
hajek.jiri51
2017-08-21 12:00
S Filipem souhlasím bez výhrad. A co se týká Hrdličku, je to spíš
Žába - na prameni, nebo na krku KSS. Za jeho "cukrování"
spadly preference ze 6% na 0,6 % a on ne a ne, i se svým ansáblem,
"odletět"!
kafrmi
2017-08-20 21:04
Kdyby jen Evropu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.