Ilustrační FOTO - Pixabay

Sokol se vrátil po 50 letech

V Podyjí se po padesáti letech uhnízdil vzácný sokol stěhovavý, potvrdili ornitologové. Pár sokolů si pro hnízdo a vyvedení mladých vybral skálu v Rakousku.

»Potenciál pro zahnízdění je ale i na české straně,« řekla ornitoložka Vlasta Škorpíková. Sokoli se na jaře zahnízdili v západní části Podyjí na dominantní skále v rakouském Národním parku Thayatal. Mladí vylétli z hnízda na konci června.

»Trochu nás mrzí, že si k hnízdění vybrali rakouskou stranu, ale výběr lokality na populaci sokolů v Podyjí nemá žádný vliv,« uvedla Škorpíková. Ke skále nevede žádná turistická trasa a v blízkosti není ani žádné lidské sídlo. Česká strana je podle ornitoložky turisticky zatíženější a skály leží v blízkosti sídel.

Poslední doložené hnízdění sokola v Podyjí se datuje do roku 1967, kdy jeden pár osídlil zříceninu Nového Hrádku. »Po zhroucení celoevropské populace sokolů je zde až do devadesátých let dvacátého století ale nikdo neviděl,« upozornil zoolog Zdeněk Mačát.

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Mezi lidmi je známý pro svůj rychlý let a charakteristické elegantní zbarvení.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.