Rozhovor Haló novin s Jiřím Dolejšem (KSČM), místopředsedou mandátového a imunitního výboru sněmovny

Že je to načasované a politicky účelové? To je třeba doložit!

Policie požádala sněmovnu o vydání poslanců, předsedy ANO Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, kvůli kauze Čapí hnízdo. Někteří zástupci ANO říkají, že je to účelové, načasované před volbami, protože se o kauze mluví už od podzimu…

Každý, komu hrozí nějaké podezření, může vykládat, že je to účelové. Smyslem vyšetřování je zjistit, co je a co není objektivní. Mandátový a imunitní výbor, Poslanecká sněmovna nikoho nesoudí. Jde pouze o to, aby zvážily, zda použít politickou imunitu. Pokud někdo tvrdí, že je to účelovka, samozřejmě to lze brát jako politickou obranu ohroženého, ale účelovku by bylo třeba nějakým způsobem doložit. Tato kauza má věcný základ, který je daný tím, že v období let 2007 až 2010 došlo k věci, kterou lze objektivně označit za neoprávněné čerpání evropských dotací. Z této skutečnosti se pak vyvozuje i konkrétní skutková podstata, která je obsažena v žádosti.

Můžete to blíže vysvětlit?

Tato skutková podstata znamená, že se jedná o zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu. Je tam trestný čin poškozování finančních zájmů EU, tedy toho, kdo poskytuje peníze. A jde také o to, že se jedná o trestný čin, který byl uskutečněn formou účastenství, tj. že se na něm účastnila určitá skupina lidí. To jsou paragrafy, které jsou oněm dvěma poslancům vyčítány. Je samozřejmě na dalším vyšetřování, aby shromáždilo důkazy a případně dovedlo věc k obvinění a k soudu.

Předpokládám, že mandátový a imunitní výbor doporučí sněmovně, aby hlasovala pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. Na vše však zbývá málo času. Stihnete to na poslední schůzi současné sněmovny před podzimními volbami?

Ta kauza není jednoduchá. Protože se jedná o úmyslný trestný čin, ze kterého je podezřelých více lidí, musely se shromažďovat informace, důkazy a policie nemohla nejednat, protože dostala podnět. Dostala ho už před dvěma lety a první úkony byly uskutečněny v lednu 2016. Takže to není o tom, že by se tento případ objevil těsně před volbami. Vyšetřování probíhalo, mělo nějaké peripetie. Na vyšetřování dohlížel státní zástupce. A víme z informací, které byly i medializované, že byla provedena i dohledová prověrka nad průběhem práce policie. Tyto věci svědčí o tom, že to mělo nějaký věcný charakter.

Obecně si myslím, že pokud to policie dovedla do finále podání žádosti, nabízí se otázka, jestli žádost o vydání nemohla být podána dřív, třeba už na jaře. Tehdy se diskutovalo o odchodu Andreje Babiše z vlády, ale šetření nebylo asi v takovém stavu, aby to bylo možné. Nevím, zda by pro Andreje Babiše bylo, či nebylo lepší, kdyby to bylo v dubnu. A nelze mluvit o nějakém časování, protože o nic lepší by to nebylo těsně po volbách. Prostě šetření musí probíhat nezávisle na politicích, na tom, zda jsou, nebo nejsou nyní volby, nakonec loni byly také…

Dá se tedy podle vás vydání obou poslanců ANO stihnout v tomto volebním období?

Reálné to je. Otázka je, co by to mohlo pozdržet. Výbor musí vše řádně projednat a zvážit, ale my jsme zahájili svou práci už 18. srpna, obrátili jsme na orgány, zda nám poskytnou spis, vyřešili jsme otázku toho, aby se poslanci mohli seznámit s žádostí, určili jsme zpravodaje a pozvali jsme jak oba poslance, tak i vyšetřovatele a státního zástupce. Příští týden 30. srpna si vyhodnotíme informace, které jsme dostali, vyslechneme si jak poslance, tak pokud se dostaví a budou zbaveni mlčenlivosti – policistu a státního zástupce. Na základě toho proběhne diskuse a uděláme si závěr. Kdyby se to nestihlo 30. srpna, může výbor jednat ještě později během schůze sněmovny. Ta začíná 5. září, a je třeba přijmout usnesení mandátového výboru tak, aby ho poslanci obdrželi minimálně den před projednáváním ve sněmovně.

Nevím, zda sněmovna bude v září jednat týden nebo dva. Výbor se může sejít i během sněmovní schůze, ale aby se to prodlužovalo, musí tu být věcný důvod. Určitě se nebudeme chtít trápit nějakými obstrukcemi a průtahy, které by neměly reálný věcný základ. Informace byly sneseny, budou prodiskutovány, posouzeny a není důvod, proč nerozhodnout, zvlášť když panuje politický názor, že pokud by bylo bráněno ve vyšetřování, je to i pro podezřelé stigmatizující, že na nich ulpí podezření. Mělo by být také v jejich zájmu se k věci postavit tak, aby se očistili a vše proběhlo právní cestou.

Oba poslanci kandidují v říjnových volbách do sněmovny. Budou-li zvoleni, nová sněmovna bude muset o jejich vydání rozhodovat znovu. Je to tak?

Je pravděpodobné, že celé řízení nebude úplně rychlé. Pokud budou oba poslanci vydáni v září a volby jsou v říjnu, je otázkou, zda budou v tak krátké lhůtě obviněni. Vydat ke stíhání ještě neznamená obvinit. Otázka je, kdy by šla tato kauza k soudu. Pokud řízení trvá a Babiš s Faltýnkem budou mít nový mandát, sněmovna bude muset znovu rozhodovat, byť je třeba zdůraznit, že kauza vznikla v období let 2007 až 2010, tedy nikoli v souvislosti s poslaneckým mandátem. V té době ani jeden z nich možná vůbec netušil, že budou jednou poslanci. Takže princip, že to nesouvisí s mandátem, je tu podle mě objektivně dán.

Co říct závěrem?

Snad jde o to, na co se mě novináři opakovaně ptají. To je ta politická účelovka. Jestliže ANO stále tvrdí, že je to politická kauza, politicky účelová kauza, mandátový a imunitní výbor to musí zvažovat. Je to strašně důležité. Kdo tvrdí, že je to politicky účelové, a tvrdí to kromě Andreje Babiše i ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO, což považuji za závažné, měl by to doložit. Zatím žádný argument nepadl. Jestli někdo říká, že je to načasované, není to argument.

Pak jsou tu útoky na vyšetřovatele, že v jiných kauzách byly nějaké souvislosti, že by manipuloval s případem. Vyšetřovatel sice může být vyměněn, to však nic nemění na podstatě podezření. To, že by bylo manipulováno s případem, se musí doložit. Onen trestný čin je závažný, objektivní základ trestného činu je zdokumentován, a to, jak se bude dokládat, že je to úmyslný trestný čin, úmysl jednotlivých lidí, je věc vyšetřování a dokazování. A to není věc, která dokládá manipulaci. Ti, kdo říkají, že je to jasné politikum, jasná manipulace, jasná účelovka, jen mluví. Jejich názor nemůže být založen na dojmech, ale musí zaznít argument, což se zatím nestalo.

Marie KUDRNOVSKÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 51 hlasů.

Marie KUDRNOVSKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2017-09-04 20:48
Pane janemakovičko a víte že to o čemž se zmíňujete v závěru tak
to si myslí o panu Dolejšovi více jak 50% současných členů KSČM
jenže mu to nemají odvahu říct přímo do očí.
janmakovicka
2017-08-25 01:03
Babišovi bych vytýkal jiné věci, než je případ Čapí hnízdo.
Např. jak privatizoval český potravinářský průmysl. Tím se ovšem
asi moc nelišil jiných „podnikatelů“. Ale od mnohých se přece jen
lišil, pokud vím, podniky po privatizaci nerozkradl, nerozprodal do
ciziny nebo je nezničil. To je sice samozřejmost, ale v našich poměrech
to samozřejmost není. KSČM mě překvapila, alespoň někteří
redaktoři Halo novin se k honbě na Babiše ochotně přidali.
Přesvědčivé důkazy po kterých volá pan Dolejš, zřejmě chybí.
Takže možná na programu budou odposlechy. Odposlechy, to je morální
bída dnešní doby a zdroj velice . velice pochybných důkazů, nicméně
panu Dolejšovi, podezřívám ho, že je víc sociální demokrat než
komunista, to postačí.
halonoviny
2017-08-24 13:18
Hůlko, s Němcovou a ODS máte pravdu, ale to nic nemění na faktu, že
Babiš je stejný jako ta Němcová (potažmo ODS) a Kraďousek (TOPka) -
oni za 18, on bez dvou za 20... R. Janouch
jhulka.cz
2017-08-23 17:37
Pane Dolejši, svými výstupy a stanovisky k hnutí ANO a jeho poslancům
se zcela zjevně a není to třeba dále doložit, se dostáváte na stranu
vedle paní Němcové (i v televizi) i jí mukáte při jejích výkladech
, potažmo i na stranu další, které jsou
největšími"bojovníky" proti Babišovi. Bohužel si asi
neuvědomujete ?, že strana p. Němcové má několk kauz mnoho
miliardových (tím mimo jiné byl vytvořen i p. Babiš s ANEm ). Mimo
jiné mohl by jste osvětlit to, že občané kritizují p. Němcovou, že
stojí čele mravokárného výboru a rádiby slyšeli jak je to o
nějakých rohlíkách a nějakém služebním autě. Jinak vše je
panický strach o ztrátu volebních hlasů ve prospěch hnutí ANO: A
není třeba k tomu žádné dokládáni.
hajek.jiri51
2017-08-23 16:51
ANO pane Dolejš. Politici nikdy nejednají "účelově". A
pánové Babiš a Faltýnek, nejednali v duchu "etiky"
kapitalistického systému? Jaké zákony a jaké etické principy, na
rozdíl od Bakaly a jeho Pátka, výše uvedení pánové porušili. Kdyby
jste se, tak jak o nějaké Hnizdo, staral o OKD, tak bych vám to možná
i spolkl. Tedy že to není striktně účelové.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.