Ilustrační FOTO - Pixabay

Nástup bateriových úložišť energie v ČR

Velkých bateriových úložišť energie se může v České republice do začátku roku 2019 začít stavět k dvaceti. Uvedl to výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ a předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

Jedny z prvních baterií pro nadbytečnou energii s kapacitou jedné megawatthodiny (MWh) v ČR aktuálně staví společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Náklady na vybudování v obou případech činí zhruba 20 milionů korun.

Už v nejbližších měsících se podle Fouska začne stavět čtyři až pět podobných projektů. »Nechci zveřejňovat jména, ale máme informace, že do konce letošního roku se začne stavět mimo jiné i 2,5 megawatthodinová baterka,« uvedl.

Tlak na změny v legislativě

Řadu z nových baterií podle něj navíc plánují postavit průmyslové podniky a teplárny. »Baterie jako aktivní součást elektrizační soustavy by dávaly ohromný smysl. V naší asociaci se budeme snažit udělat maximum pro to, aby byl v tomto smyslu změněn energetický zákon,« sdělil.

Asociace prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení, jako mají v současnosti přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj tak, jak tomu už je v některých západních zemích. »Pokud dnes baterie zapojíme do distribuční sítě, musíme platit takzvanou regulovanou složku ceny elektřiny,« podotkl.

Růst podle něj zaznamenávají také menší ´domácí´ baterie, které jsou součástí malých solárních instalací na střechách rodinných domů. »Minulý rok bylo celkem instalováno na střechy 500 fotovoltaik, pouze minimum s baterií. Dle odhadů účastníků trhu se letos můžeme dostat i na 2000 instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií,« zmínil Fousek.

Cena má klesnout, i díky Číně

U dalších typů baterií například pro mobilní telefony nebo notebooky překotný vývoj nepředpokládá. Technologicky se podle něj nelze při současných znalostech už příliš vymyslet nedá.

»Neočekáváme, že někdo teď přijde s převratným vynálezem a řekne: Vymyslel jsem něco, co nahradí lithium a od teď za dva nebo tři roky budou mít stejné baterky pětinásobně větší obsah,« uvedl Fousek. Očekává ale, že stále větší poptávka po bateriích v nejrůznější formě sníží jejich cenu, podobně jako tomu bylo například u komponent pro fotovoltaiku. »Budou mě za to možná někteří lidé nesnášet, ale spoléhám v tomto případě částečně na roli Číny,« dodal.

Asociace AKU-BAT CZ byla založena v letošním roce. Členy jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce. Za jejím vznikem stojí české společnosti Solar Global, DECCI a Solartec, které podnikají v oblasti obnovitelných zdrojů a fotovoltaické energie, a výrobci bateriových systémů Siemens a Alfen.

Bateriové systémy jsou instalovány u existujících elektráren.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-08-29 12:32
A jaká je uhlíková stopa tohoto "vynálezu"? Spíš by se měl
snižovat příkon, či zvyšovat účinnost spotřebičů. Něco na
způsob poněkud směšné směrnice o snižování příkonu vysavačů,
ve které se teď "vybíjí" EU, ale v průmyslovém měřítku.
pleningeri
2017-08-28 17:51
Po velkém tunelu se solárními elektrárnami se chystá další,
"baterkový". Kolikpak nabíjecích cyklů snese, kolik bude ta
sranda stát a o kolik stoupne cena kWh je pro barony vedlejší.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.