Ilustrační FOTO - Pixabay

Ombudsmanka hovoří o ponižování v policejních celách

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová odhalila při kontrolách policejních cel ponižování či nedostatečné seznamování zadržených s jejich právy. V uplynulých dvou letech zkontrolovala 47 policejních cel předběžného zadržení ve čtrnácti obvodních odděleních policie.

Ombudsmanka to řekla před novináři. Do cely předběžného zadržení může být člověk umístěn během trestního řízení do rozhodnutí o vzetí do vazby, nebo propuštění. Kontroly se konaly neohlášeně, v různou denní i noční dobu a týkaly se cel určených pro umístění lidí delší než šest hodin. Ombudsmanka se podle svých slov při prověrkách setkala s nedostatečným poučováním lidí v celách i s nepřiměřeným zásahem do jejich práv, soukromí a důstojnosti. »Jestliže se například každá umístěná osoba musí svlékat donaha a dělat dřepy nebo dostane základní hygienické potřeby jen na výslovnou žádost, je třeba mluvit o ponižujícím jednání,« uvedla Šabatová.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. FOTO - wikipedia commons

»K umísťování zadržených lidí do policejních cel existuje pokyn policejního prezidenta. Cely však nejsou rozlišené podle délky umístění zadržených, zda jde o méně, či více než šest hodin. Osoba může být podle zákona zadržena maximálně na 48 hodin. O šesti hodinách žádný zákon nemluví. Lidé jsou většinou zadrženi nad šest hodin – stane-li se tak večer, člověk stráví v cele noc…« sdělil Haló novinám předseda sněmovního podvýboru pro policii Zdeněk Ondráček (KSČM).

Člověk umístěný v cele musí být podle zákona poučen o svých právech a povinnostech. Jak ombudsmanka uvedla, podle závazného pokynu policejního prezidenta má dostat standardní formulář poučení a má právo ponechat si ho u sebe po celou dobu omezení osobní svobody. Jak však Šabatová sdělila, na některých odděleních dostávají lidé formulář o poučení jen na výslovnou žádost. Obsah poučení také není v celé republice stejný. Na některých odděleních formuláře lidé nedostávají vůbec, mohou si ho jen přečíst a zapamatovat.

Ať si prohlédne cely na západ a jih od nás

Podle ombudsmanky je také chybou, že policie nemá interní předpis, za jakých okolností a jakým způsobem provádět osobní prohlídku. »Veškeré úkony policie musí být prováděny tak, aby nedocházelo k ponižujícímu jednání, aby se minimalizoval pocit trapnosti,« uvedla. Policie by se podle ní měla zaměřit i na vybavení cel. Například ve vícehodinových celách není podle ní možno tolerovat lůžko bez matrace. Odpírání spánku, což může lůžko bez matrace způsobit, patří podle Šabatové ke znakům špatného zacházení. Automaticky by měl být vydáván toaletní papír, stejně jako zubní kartáček. Podle ombudsmanky je také chybou, když lidem umístěným do cel policisté plošně odebírají brýle.

»Při osobní prohlídce je zadrženému odebráno vše, čím by mohl sám sebe poškodit. Osobní prohlídka je nejjednodušší, jinak by mělo dojít k prohlídce tělních dutin. Aby se to nemuselo, je to okopírované ze systému vězeňské služby, který s tím přišel po zkušenostech ze Západu - když člověk udělá dřep a má něco v konečníku, žena v přirození, ví, že se tím sebepoškodí,« reagoval pro náš list Ondráček. Ideální by podle něj bylo doladit vše podle Západu, kde zadrženého svléknou donaha, musí se umýt a obléknou ho do vězeňské noční košile, pod kterou nemá nic. »To by však znamenalo, že bychom museli prádlo pro zadržené mít, ani policejní služebny nejsou vybaveny sprchami, ale když je třeba, náhradní prádlo se sežene. Ať paní ombudsmanka zařídí přestavby vybraných policejních služeben, aby splňovaly podmínky, které by si představovala, což jsou při počtu zhruba 580 v ČR náklady v desítkách miliard korun. A na to nemáme,« dodal poslanec KSČM.

Zprávu z návštěv ombudsmanka zaslala policejnímu prezidentovi a bude požadovat, aby ji informoval, jaká přijal obecná doporučení. Rozešle ji i na všechny okrsky, kde jsou cely předběžného zadržení, těch je v Česku asi 150. V návštěvách policejních cel chce Šabatová pokračovat.

»Možná bych paní ombudsmance doporučil, aby se zajela podívat na obdobná zařízení do jiných tzv. demokratických zemí na jih a západ od našich hranic. Možná by byla překvapená, jak policejní cely vypadají tam. Já jsem měl možnost některé vidět,« dodal Ondráček, z jehož slov bylo zjevné, že se Šabatovou příliš nesouhlasí.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 13 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.