Ilustrační FOTO - Pixabay

Proč české zemědělství nestačí konkurenci

Jeden z největších problémů českého zemědělství je, že Česká republika ročně vyváží tři miliony tun obilí. Důvodem je, že ho zemědělci nestačí zkrmit. Prohlásil to prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek po konferenci o zemědělství a potravinářství, jež byla součástí českobudějovického agrosalonu Země živitelka.

Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu zemědělci letos sklidí 6,7 milionu tun obilí. »Vyvážíme vlastně surovinu. Všechen fosfor, který nemáme v půdě a který odebere rostlina, vyvezeme s obilím, Němci to zkrmí, mají fosfor doma a my jedeme a kupujeme to v Argentině, na východě Ruska. To není vůbec dobré,« řekl Jandejsek.

Současně navrhnul zvýšit podporu citlivých komodit živočišné a rostlinné výroby z nynějších 15 na 30 procent. Týká se to krav, mléka, prasat, ovoce a zeleniny. »Máme zeleninu, kterou vůbec neprodukujeme. Třeba květák produkuje někdo, kdo to prodává načerno, ale evidovaný není, a přitom jsme byli soběstační. U rybízu a angreštu jsme na sedmi a 15 procentech toho, co jsme produkovali,« řekl Jandejsek.

Šéf Agrární komory v té souvislosti upozornil, že ČR v zemědělské výrobě zaostává za konkurencí. Více než pětkrát méně se u nás v porovnání s Německem vyrobí vepřového masa, jehož Němci na 100 hektarů vyprodukují 326 kilogramů. V roce 1989 měly obě země na 100 hektarů zhruba stejnou výrobu. Oproti Nizozemsku, kde vyrobí na sto hektarů 680 litrů mléka, je to v ČR devětkrát méně.

Odmítnout zastropování!

»Přitom při přímém porovnání farem živočišné produkce nejsme horší, naopak. V Česku se však na téměř 90 procentech produkce podílí asi jen deset procent zemědělských subjektů. Více než čtvrtina, asi 7000 žadatelů o dotace, má méně než tři hektary,« uvedl prezident Agrární komory.

Navrhuje proto odmítnout zastropování, tedy omezení dotací pro velké podniky, které zůstává na dobrovolné bázi členských zemí Evropské unie. Zastropování by dle něj znamenalo další propad produkce, zasáhlo by podniky, za nimiž stojí 70 % současné živočišné výroby. Dále žádá, aby se v dalším rozpočtovém období EU prosadily rovné podmínky v národních a regionálních podporách a aby se nastavila společná pravidla pro obchodní řetězce.

»Když na mléko dostaneme korunu jako loni - letos to vypadá na 50, 60 haléřů - tak oni (takzvané ‚staré‘ země EU Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko a Belgie) mají nejméně dvě až čtyři koruny,« uzavřel Jandejsek.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 22 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.