Ilustrační FOTO - Haló noviny

Guterres vyzval k ukončení blokády

Generální tajemník OSN António Guterres během návštěvy Pásma Gazy vyzval k ukončení izraelské a egyptské blokády tohoto palestinského území. Situaci v izolované oblasti podle agentury AFP nazval »jednou z nejdramatičtějších humanitárních krizí, jaké kdy viděl« za dobu svého působení v OSN. Je to první Guterresova návštěva Pásma Gazy od ledna, kdy nastoupil do funkce.

Izrael a Egypt zahájily blokádu Pásma Gazy poté, co nad ním v roce 2007 převzalo kontrolu radikální hnutí Hamás, když zvítězilo ve volbách. Oblast je většinu dne bez dodávek elektřiny, většina obyvatel žije v chudobě a až 50 % lidí je nezaměstnaných. Izrael v Gaze v daném období spáchal už dvojí genocidní válečná jatka.

Generální tajemník OSN António Guterres. FOTO - wikipedia commons

Guterres také apeloval na mezinárodní společenství, aby zesílilo humanitární pomoc této enklávě vklíněné mezi Egypt, Izrael a Středozemní moře. »Jsem hluboce dojat tím, že jsem dnes v Gaze, a také tím, že jsem svědkem jedné z nejdramatičtějších humanitárních krizí, jaké jsem viděl za mnohá léta humanitární práce u OSN,« řekl Guterres a vyzval k odstraňování bariér.

Proti návštěvě šéfa OSN v Pásmu Gazy protestovaly desítky příbuzných Palestinců vězněných v Izraeli. Kritizovaly totiž mezinárodní lhostejnost k této problematice. Slova jim po desetiletích zkušeností zkrátka již nestačí...

Guterres se v Pásmu Gazy setkal mj. s dětmi, které navštěvují školy zřízené Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Válečný štváč přiznal barvu

Kontroverzní izraelský premiér Benjamin Netanjahu nikdy nedopustí, aby byly zrušeny židovské osady na okupovaném území Západního břehu Jordánu. Mír v oblasti blokující šéf izraelské vlády to řekl u příležitosti slavnostního ceremoniálu v židovské osadě Barkan na severu palestinského území. Ceremoniál se uskutečnil v pondělí večer a v úterý o něm Informovala agentura AP.

»Judea a Samaří (biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu) zaznamenávají velké pokroky v rozvoji... Vrátili jsme se sem napořád... Žádné rušení osad na území Izraele se konat nebude,« řekl okupant Netanjahu, čímž dal jasně najevo, že se vznikem palestinského státu do budoucna nepočítá!

Výrok izraelského premiéra si vysloužil zcela oprávněnou hlasitou kritiku Palestinců, kteří vyzvali administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ho odsoudila. Odmítavě se k této provokaci vyjádřil také Guterres, který v úterý navštívil palestinský Ramalláh poté, co se v pondělí setkal s Netanjahuem osobně. Guterres zopakoval, že mezinárodní společenství nesouhlasí s budováním izraelských osad, a zdůraznil, že »řešení v podobě vytvoření dvou států, které by zároveň ukončilo okupaci a utrpení Palestinců... je jedinou cestou k zajištění míru«.

Na Západním břehu Jordánu je podle ČTK více než stovka židovských osad. Dokonce i Spojené státy v posledních 20 letech Izrael opětovaně vyzvaly, aby některé z těchto osad vyklidil, a umožnil tak po boku Izraele vznik samostatného palestinského státu. Netanjahu a jeho nacionalističtí stoupenci si však stojí za svým.

Nekompromisní postoj izraelského premiéra podle agentury AP zřejmě posílilo právě i volební vítězství Donalda Trumpa. Zatímco mnozí bývalí američtí prezidenti byli zastánci řešení v podobě vytvoření dvou států, Trump se takového řešení dosud nezastal a obklopil se poradci, kteří budování osad podporují, mezi nimi je například jeho židovský zeť Jared Kushner, který má na starosti situaci na Blízkém východě a region navštívil minulý týden.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvoření dvou států. Stejné stanovisko rovněž zaujímá značná část mezinárodního společenství. Východní Jeruzalém a Západní břeh Jordánu je v současnosti protiprávně domovem 600 000 izraelských Židů...

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 9 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-08-31 20:38
Chudáci Izraelci. Slovo holokaust jim už asi moc neříká. Aspoň pokud
nejde o ně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.