Miloslav Ransdorf. FOTO - Haló noviny

Ransdorfová odmítá závěry Ústavu soudního lékařství

Vlasta Ransdorfová, manželka loni zemřelého komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, nesouhlasí se závěry Ústavu soudního lékařství k případu úmrtí svého muže. Podle nich politikova smrt nesouvisí se zadržením ve Švýcarsku. Ransdorfová je současně rozhořčena ze způsobu, jakým redaktor zpráv na serveru Seznam.cz prezentoval informace, jež mu v dobré víře poskytla.

Obě Ransdorfovy nejbližší pozůstalé, manželka Vlasta a dcera Aneta, požádaly před rokem a půl o prověření příčiny úmrtí, kterou byla stanovena náhlá mozková příhoda. »Minulý týden jsme si dcera a já přečetly výsledky znaleckého posudku, na který jsme čekaly víc než rok a půl. Ústav soudního lékařství došel k závěru, že manželova smrt ‚nesouvisí s jeho léčbou při pobytu v cele předběžného zadržení ve Švýcarsku‘,« uvedla Ransdorfová v odpovědi, kterou poskytla i našemu listu.

Ona je však jiného názoru, během třídenního pobytu ve švýcarské cele její manžel nedostával řádnou lékařskou péči, o kterou žádal, policisté mu nedonesli ani taštičku s léky z jeho vozu. »Manželovi se v noci udělalo zle, protože se mu stresem enormně zvýšil krevní tlak. Třikrát zvonil, ale nikdo nepřišel – ani vazební stráž, ani lékař… Ve vazební medikační kartě ze 3. 12. 2015 (den zadržení) je proškrtnuta kolonka inzulínu. Z toho vyplývá, že manželova stížnost na to, že nedostal noční inzulín, byla oprávněná. Záznamy o podávání inzulínu další dny chybí, pouze v kolonce 4. 12. je připsána poznámka: navíc předepsán inzulín. Hodina podání a počet jednotek nejsou zaznamenány,« uvedla a dodala, že hodnoty krevního tlaku M. Ransdorfa v těchto dnech činily 168/120 a 172/116.

Ransdorfová je rozčilena, že Seznam.cz ve svém článku zopakoval nesmysly typu, že její manžel předkládal v curyšské bance »podezřelé dokumenty« a »pokoušel se s průkazem europoslance vyzvednout větší objem peněz«. »Žádné listiny tam neukazoval a nešlo o výběr peněz, ale navázání kontaktu. Není pravda, co redaktor uvádí, že šel můj manžel s průkazem europoslance vybírat peníze,« vysvětlila našemu listu s tím, že důvod zadržení se dosud nedozvěděla ona, ani Miloslav Ransdorf ještě za svého života. Říkal jí, že vůbec neměl šanci listiny v bance komukoli předat. »Můj manžel šel naopak dobrovolně kvůli vysvětlení na policejní služebnu. Žádal o kamerové záznamy z banky, které také neviděl,« poukazuje na mnohé neujasněnosti, které švýcarští vyšetřovatelé zřejmě nevzali v potaz.

Silně rozrušena byla Vlasta Ransdorfová z toho, jak redaktor Seznamu.cz odbyl, co podle ní nejvíce přitížilo jejímu manželovi: »Jeho fyzický konec byl způsoben ‚ransdorfiádou‘, do krajnosti vybičovanou zaujatým a neprofesionálním zpravodajstvím českých médií – bohužel i těch veřejnoprávních, které si povinně platíme. Jediné médium se nezabývalo a, pokud vím, nezabývá se dodnes podstatou kauzy a nezjišťuje, co a jak se stalo ve švýcarské bance a ve švýcarské vazbě. Naše demokratická a nezávislá média se soustředila výhradně na manželovo zesměšňování, zpochybňování a ničení jeho pověsti. Enormní tlak, který na něj byl vyvinut, nemožnost se bránit, nerespektování presumpce neviny, ignorování manželových argumentů a žádostí, odsudky z českých politických kruhů… by těžko ustál i mladší a zdravý člověk,« uvedla Vlasta Ransdorfová, což se ovšem v článku na Seznam.cz neobjevilo.

»Dosud také nikdo neodpověděl – ani z ministerstva zahraničí – jak je možné, že nikdo neví, co se přesně v té bance stalo,« poznamenala Ransdorfová pro Parlamentní listy. »A jak je možné, že (Ransdorf) ve vazbě tři dny nesměl nikomu zatelefonovat?«

Rodina se nehodlá se závěry smířit a podnikne další kroky. Podle Vlasty Ransdorfové byla likvidace jejího manžela jako nepohodlného politika žádoucí, »někdo k tomu využil švýcarskou kauzu a mnohým přišla manželova smrt vhod,« dodala.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 116 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2017-09-02 21:57
Vážený pane Přehodný, uctění památky zesnulého se provádí
zpravidla při výročí jeho narození nebo naopak úmrtí. Ani jedno
není 1. září. Navíc článek je o nesouhlasu paní V. Ransdorfové se
závěry ÚSL a dalších pochybeních, ba přímo lží se strany
sdělovadel. Proto se domnívám, že nemá cenu diskutovat na téma, jaké
další kroky hodlá rodina zesnulého politika posnikat.
kozpav
2017-09-02 12:49
Mne nejvíc šokovala média,která informovala občany,že Ransdorf stál
v bance s kufrem na peníze.Pak těm debilům věřte.
hajek.jiri51
2017-09-01 21:17
Jak jsem se vyjádřil už kdysi a několikrát, a názory neměním jak
někdo spodky, tak jsem se nechtěl vyjadřovat k tomuto článku, abych se
zbytečně památky pana Ransdorfa nedotkl. Ideálem komunistického
poslance pro mne nebyl. I když patřil k těm lepším a nejchytřejším
poslancům EP. Že na něj byla pořádána štvanice, ve stylu kavárny,
jsem si myslel a myslím pořád. No a co se týče té p*dele, tak
namířeno, pane Prehodný, tak cestu jste si vytýčil docela dobře.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.