FOTO - Václav ŽALUD

Čí só hode?

Tradiční Líšeňské hody 2017 se stovkami krojovaných účastníků se konaly od pátku do neděle na východním okraji Brna.

Největší pozornost veřejnosti poutal průvod stovek dětí i dříve narozených, oděných v líšeňském kroji ulicemi městské čtvrti na náměstí Karla IV. Také taneční zastávka u domu první stárky v Šimáčkově ulici. Krojovaní zastoupili i jiné moravské regiony, zvláště ze Slovácka. Mnoho přihlížejících poutalo obřadné předávání hodového práva starostou Líšně chase a zatančení starobylé Moravské besedy. Večer vyvrcholil hodovou veselicí pod májí a před líšeňským zámkem při víně a hodových koláčcích. V krojích chodili Líšňáci běžně, zvláště ženy, do konce 2. světové války.

Nádherný, bohatě ručně vyšívaný kroj, má hodnotu obvykle tolik, co starší auto. Pro členy líšeňské chasy, zapálené do národopisných tradic, to není překážka. Do tradice hodů, které byly poděkováním za sklizenou úrodu obilí, se zapojuje na jižní Moravě stále více obětavých nadšenců všech generací. Líšňáci jsou příkladem i pro jiné obce, které si chtějí obnovit či zachovat tradice a kroj.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2017-09-04 17:23
Konečně normální zpráva! Nikoliv politika, ale hudba, tanec, zpěv,
dobré jídlo a pití.Prostě pohoda!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.