Ilustrační FOTO - Pixabay

Výrazně zdražují potraviny, ale i bydlení

Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 2,5 procenta, tedy stejně jako v červenci. Meziměsíčně se snížily o 0,1 %.

»Za meziměsíčním poklesem inflace stojí především sezonní faktor zlevnění zeleniny a ovoce,« uvedla pro Haló noviny Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace, a dodala: »I při meziměsíčním zlevnění byly v srpnu potraviny stále o 5,6 % dražší než před rokem.« Aktuální výsledky sklizně přitom podle ní nedávají velkou šanci trvalejšímu zlevňování potravin.

Cena másla stoupla o 45,5 %

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v srpnu podle statistiků i nadále největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Maso zdražilo o 5,8 %, vejce o 33,9 %, mléko o 14,6 %, sýry o 14,6 % a čerstvé máslo o 45,5 %.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, uvedl ČSÚ. Čisté nájemné stouplo o 2,5 %, vodné o 1,2 %, stočné o 0,4 %, elektřina podražila o 0,3 %. Zlevnilo naopak teplo a teplá voda (o 2,3 %) a zemní plyn (o 0,8 %).

Analytik ČSOB Petr Dufek pro Haló noviny zdůraznil, že právě potraviny spolu s bydlením generují více než polovinu současné inflace. »Je přitom velmi pravděpodobné, že zmírnění růstu těchto cen nelze v nejbližších měsících příliš očekávat. Zvláště v případě bydlení, kde boom poptávky tlačí nahoru nejenom ceny bytů, ale i nájmů. A to je na spadnutí ještě nárůst cen elektrické energie v důsledku jejího zdražování na komoditních burzách,« uvedl Dufek.

Za služby si také připlácíme

Ceny stravovacích služeb vzrostly o 6,7 % a ceny ubytovacích služeb o 2,1 %. Růst inflace pokračoval také v oddíle doprava (o 2,7 %).

Na meziroční snižování cenové hladiny podle statistiků působily nižší ceny v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti (o 0,6 %). Pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace (o 1,4 %).

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 %, zatímco ceny služeb stouply o 3,2 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v srpnu dvě procenta.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.