Žijeme v bezpečném kraji?

Ministerstvo vnitra i Policie ČR nám pomocí statistik kriminality a její objasněnosti sdělují, že žijeme v bezpečném kraji. Jsme sice dennodenně konfrontováni s běžnou kriminalitou a není snad nikdo, kdo by se s ní nesetkal buď přímo, nebo ve své rodině, ale i tak drtivá většina z nás běžně nezaznamenává žádné výrazné stavy ohrožení. Vládou i tajnými službami jsme ujišťováni, že nejsme bezprostředně ohroženi nebezpečím teroristického útoku. Po ulicích nám nechodí vojáci se samopaly a ani se v našem kraji zatím nepotulují houfy nelegálních migrantů. Zdá se tedy, že vše je v pořádku. Je tomu opravdu tak?

Považuji za férové sdělit, že problémy jsou a jejich řešení není možné v horizontu dní ani týdnů. Hlavním problémem je nedostatek policistů. Materiál vlády říká, že téměř jedna třetina policejních oddělení není schopna zajistit nepřetržitý výkon služby. V důsledku toho dochází ke spojování hlídek. Jedna hlídka tak operuje na dvakrát větším území, a v případě potřeby rychlého zákroku může trvat velmi dlouho než na místo dojede. Ohroženy jsou zákonem stanovené dojezdové časy. I vzhledem k neskutečně přebujelé administrativě při dokumentování čehokoliv vidíme proto policisty v ulicích mnohem méně často, než by bylo potřeba i vzhledem k obecné prevenci. Policie nemá novým zájemcům o službu co nabídnout, nástupní plat kolem dvaceti tisíc hrubého je vzhledem k náročnosti služby žalostně nízký. I pokud by se podařilo do konce roku naplnit všechna neobsazená tabulková místa, bude tento stav trvat celý následující rok. Nový policista totiž musí nejdříve do nástupní školy a i po jejím absolvování trvá několik let, než získá potřebnou praxi.

Jako bezpečnostní problém v Královéhradeckém kraji je třeba také zmínit lokalitu kolem průmyslové zóny Kvasiny v okrese Rychnov nad Kněžnou. S rychlým rozvojem této zóny, která zaměstnává několik tisíc nových lidí nejen z ČR, ale i dalších zemí EU a často i mimo EU, je spojen i výrazný nárůst drobné kriminality a přestupkového jednání. Policie se snaží na toto reagovat, v Solnici vznikla nová policejní služebna cizinecké policie, ale opět to naráží na personální i finanční limity. Další rozvoj této oblasti bude vyžadovat přijmout komplexní řešení na úrovni kraje, a to i s pomocí vlády.

Dále bych mohl zmínit problémy, které trápí samotné policisty, od nedostatku a špatné kvality výstrojních součástek včetně balistické ochrany, až k nedostatku munice na výcvik. Pro někoho možná drobnosti, ale i ty vytváří klima uvnitř sboru.

Budu-li při podzimních sněmovních volbách podruhé zvolen, jsem připraven tyto a další problémy aktivně řešit.

Zdeněk ONDRÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 30 hlasů.

Zdeněk ONDRÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


martin.harfa
2017-09-13 10:44
Zmíněné bezpečnostní problémy na Rychnovsku jsou neúnosné.
Poláčkovo městečko "Bylo nás pět",krátce před setměním
působí dojmem, že je zde pro domácí(bílé) obyvatele vyhlášena
policejní hodina, ven raději nevycházejí. Po ulicích se mimo
"nepřizpůsobivých" potulují tlupy podnapilých Poláků,
Slováků, Moldavanů, Ukrajinců a exotů z Balkánu. Neroste zde jen
žádná "drobná kriminalita", bují prostituce, kšefty s
drogami a násilná trestná činnost, to služebna "cizinecké"
rozhodně nevyřeší. Riziko sociálních konfliktů zde roste den ode
dne...
jirichmelarcik
2017-09-13 09:19
Naše policie opravdu perfektně umí psát slohová cvičení, dodržuje
pravidla. Jen ji nezbývá čas a prostředky na pátrání po pachateli.
Vzpomínám, jak jeden "černooký" hodnotil práci policie v
různých zemích. "Maďari bijů. Slováci bijů aj píšu. Čechi
iba píšů".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.