Kde je nebezpečno?

Dovolená! Slovo, ke kterému vzhlíží většina lidí minimálně od května. My jsme si tu velkou dovolenou nechali až na závěr prázdnin. A řešili ji last minute výběrem. Ale kam v dnešní době jet? Bulharsko? Španělsko? Nakonec díky poměru služby/cena vyhrálo dříve zavrhované Tunisko.

Rodiče, známí i neznámí si klepali na čelo a říkali, že jsme raději nejeli třeba do Barcelony! No ještě že jsme nejeli!

Pravda, každý do muslimské země přijížděl s obavami, ale realita mě nakonec velmi překvapila. Hned na letišti nám delegát, rodilý Tunisan, hezkou češtinou oznámil, že není třeba se ničeho bát, všichni teroristi jsou už v Evropě. Humor, nebo smutná pravda?

Když jsme dorazili do hotelového resortu, překvapilo mě, že každý druhý hotel byl prázdný. Ten náš, poněkud levnější, byl plný, ale při příjezdu zde třetinu osazenstva tvořili jiní muslimové. Pravda, jídelna znamenala kapku kulturní šok, ale jejich chování, vystupování, oblékání se za zdmi hotelu nijak výrazně nelišilo od evropských zvyklostí. A nakonec nejen za zdmi hotelu. To pravé překvapení mě čekalo až na výletě do Monastiru a Sousu. V Monastiru jsme byli před pěti roky. Tehdy tam na klasické tržnici bylo velmi těžké potkat ženu, která by neměla zahalené vlasy. Dnes si na tržnici v Monastiru připadáte třeba jako v Itálii. Klasicky zahalených žen jen pár, každá druhá jen s módním šátkem, či kloboukem a spousta i starších žen s odhalenými vlasy. To možná dnes v Itálii potkáte klasicky zahalených muslimů mnohem víc…

Zato Souse, dříve nádherné prosperující letovisko s živými nákupními třídami dnes zmírá. Po atentátu 26. června 2015, kde výbuch a střelba na městské pláži skončila 37 mrtvými a 36 zraněnými, udělala z tuniského turistického pozlátka zmírající průmyslovou periferii. Ale nakonec ani tam jsem neměla pocit nebezpečí.

Tunisko potřebuje peníze, potřebuje průmysl a turismus. A Tunisané to vědí. A tak podle mých, pravda, místních poznatků, dělají, co umějí. Hotely sice nahrazují továrny, ale dávají taktéž práci. Tunisané jsou vstřícní, otevření a až překvapivě svobodomyslní. A tak možná pomalu, ale jistě se mění a zvedají. To například v Turecku (podle známých) je vidět v posledním roce návrat ke kořenům. Muslimským kořenům.

A bezpečí? Kde je dneska nebezpečno a kde naopak bezpečno? Když si uvědomím, že jsem málem zaplatila hotel s výlety poblíž Barcelony…

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 18 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-09-14 12:03
Pěknej článek... No vidíš. Takže co z toho vyplývá? Že házet
všechny muslimy do jednoho pytle je nejen nefér, ale navíc hloupost.
Jsem rád, žes udělala tuhle zkušenost. Roman J.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.