Ilustrační FOTO - Pixabay

Litevci otročí na ostrovech

Ministerstvo vnitra Litvy zahájilo kampaň, která má varovat občany země před otroctvím. Nechalo natočit videa, vydalo brožury a také pořádá přednášky, kde vysvětluje, jak se vyhnout otroctví v zahraničí.

Ministerstvo tak reaguje na data zveřejněná britskými strážci pořádku. Ti letos v květnu zatkli, podle listu The Guardian, 111 »otrokářů« a osvobodili 130 otroků. Policie není s výsledkem spokojena, domnívá se, že šťára byla vyzrazena a otrokáři stačili většinu otroků odvézt. Akce se konala v bývalých vojenských barácích v Hastingsu, policisté tam našli několik desítek špeluněk, které byly vyklizeny nedlouho před šťárou. Otrokáři jsou téměř výhradně Litevci, jejich oběti pocházejí z Litvy či Ukrajiny.

Stejný příběh

Je to vždycky stejný příběh. »Zprostředkovatelé« slíbí obětem dobré zaměstnání ve Velké Británii, odvezou je za kanál La Manche a seberou jim doklady. Oběti si vybírají pečlivě. Ujišťují se, že neumí žádný cizí jazyk a že nemají vůbec žádné povědomí o svých právech v Británii. Také zjišťují, zda oběti nemají příbuzné či známé na ostrovech. Podle litevských úřadů jde většinou o bývalé chovance dětských domovů či mladé lidi, kteří vyrůstali v chudých poměrech, často v neúplných rodinách.

Když dovezou oběti do Británie, umístí je v pokojích bez tekoucí vody s toaletami na chodbách, často bez postelí jen se zavšivenými matracemi na zemi, za které se platí 60 liber týdně. Za všechno se vybírají poplatky, za odvoz do práce sedm liber, za poskytnutí práce kolem stovky týdně. Podle obětí, které jsou ochotny hovořit s policií, jsou pracovníci vůči zprostředkovatelům stále v dluhu. »Řekli mi, že jim dlužím 360 liber (přes 10 000 Kč),« svěřila se deníku Linda, kterou policie zachránila v Hastingsu. »Já jsem si zaznamenávala do zápisníku, kolik jsem splatila, takže když zůstávalo 180 liber dluhu, řekla jsem jim to. Ale oni mě jen okřikli - stále dlužíš 360 liber.«

Ilustrační FOTO - Pixabay

Další zachráněný Marek vyprávěl, že práce představuje většinou sbírání zeleniny a ovoce na polích, daleko od obydlených míst. Po práci se není kde umýt, pokud prší, práce se nepřerušuje, promoklý oděv pak není kde vysušit. Jednou nějaká žena odmítla do práce jít, protože jí onemocnělo dítě. Hned jí dali pokutu 100 liber.

Fiktivní sňatky

Dluhy slibují odpustit dívkám, které souhlasí s fiktivními sňatky. Litevské dívky jsou občankami členské země Evropské unie, takže jejich manželé získávají právo na pobyt v EU. Migranti z Asie a Afriky jsou ochotni za sňatek zaplatit kolem 10 000 eur. Nevěsta dostane kolem 2000 liber, zbytek zůstane za nehty zprostředkovateli. Podle záznamů irské policie, které se podařilo jednu »sňatkovou kancelář« rozbít, jen za letošní rok zorganizovala 284 »veselek« pro Asiaty a Afričany. Jejich nevěstami bylo 110 Litevek, 50 Polek a 47 Estonek. Některé se stačily vdát dvakrát v různých zemích.

V Hastingsu, kde se Linda a Marek rozhodli vypovídat, platilo, že žádné nabídky zprostředkovatelů se neodmítaly. Ani ty na fiktivní sňatek, i když bylo známo, že někteří »ženichové« si násilím osobují právo na »svatební noc«. Znásilněné ženy se pak nemají kam obrátit, jejich »zaměstnavatele« trestný čin vůbec nezajímá, jen když »ženicha« přesvědčí, aby souhlasil s rozvodem a dívka byla »volná« pro další sňatek, to jediné je pro ně důležité.

Zbytečná kampaň

Linda i Marek si myslí, že kampaň litevského ministerstva vnitra je zbytečná, že nikoho nepřesvědčí, aby se vyhnul zprostředkovatelům práce. Říkají, že oni, stejně jako další Litevci, do Velké Británie nejeli z touhy po dobrodružství, ale protože je k tomu donutila bída a beznaděj doma. Kdyby jich nebylo, neriskovali by ponižování v Británii. Oba mají štěstí, policie jim totiž pomohla, aby získali od zprostředkovatelů všechny peníze, které si vydělali. Jenže takový »šťastný« konec nebývá obvyklý, uvedl Guardian.

(jo)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 23 hlasů.

(jo)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.