Ilustrační FOTO - Pixabay

Místo hub sbírají pušky

Sněmovna nevyhověla požadavku komunistických poslanců, aby ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na plénu sněmovny vysvětlil krádeže střelných zbraní a výbušnin z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který návrh na zařazení nového bodu předložil, uvedl, že policie již zadržela několik osob, »které do tohoto střeženého prostoru chodí, v podstatě jako většina z nás do lesa na houby, akorát že nesbírají lesní plody, ale sbírají samopaly, útočné pušky, které se tam mají válet.« Podle informací z médií jde již o desetitisíce kusů. »Kladu si otázku, kdo ten střežený prostor hlídá a jak ho hlídá,« uvedl poslanec. Novinářům řekl, že Chovanec by měl z případu vyvodit personální odpovědnost pro vedení policie.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

Policie v souvislosti s krádeží vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Část ukradených zbraní se pokusili prodat. Do areálu muničních skladů neoprávněně vnikli opakovaně od prosince 2016 do letošního jara. Při domovních prohlídkách byly u podezřelých i dalších lidí zadrženy zhruba dvě desítky střelných zbraní - samopalů, ale také téměř 20 kilogramů výbušnin.

»Policisté řekli, že tento prostor nelze ohlídat, to je velmi alarmující zpráva vzhledem k vývoji bezpečnostní situace v Evropě,« konstatoval Ondráček. Případ podle něj zpochybňuje schopnost policie ohlídat další klíčová místa, například jaderné elektrárny. »Jak jsou střeženy jiné prostory? Může i do jiných střežených prostor kdokoli takto proniknout, aniž by o něm služba věděla? Jak je střežena např. jaderná elektrárna a jiné objekty zvláštního určení?« ptal se Ondráček. Jeho návrh na zařazení bodu, v němž by jim tuto situaci Chovanec vysvětlil, však podpořilo jen 56 ze 133 přítomných poslanců.

Od výbuchu skladů v roce 2014 jde podle policie o první zaznamenaný případ krádeže zbraní uvnitř střeženého prostoru. Munice uskladněná v dalších skladech v areálu byla z Vrbětic odvezena. Když se na jaře zjistilo, že do areálu někdo pronikl, posílila policie jeho ostrahu. Kromě policie se o ni stará i bezpečnostní agentura.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 20 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.