Ilustrační FOTO - Pixabay

Mélenchon: Nechceme liberální svět

Více než 100 000 demonstrantů vyrazilo na výzvu odborové centrály CGT do ulic francouzských měst, aby protestovalo proti reformě pracovního trhu.

Pravicový prezident Emmanuel Macron tak narazil na první mobilizaci odpůrců změn ve zkostnatělém zákoníku práce, o něž se francouzské vlády snaží už desítky let. V centru Paříže či v Lyonu proto použila policie vodní děla - konkrétně proti maskovaným anarchistům, kteří provázeli jinak poklidné odborářské manifestace.

Mobilizace dosáhla podle odborářů solidní úrovně: v Marseille pochodovalo 60 000 demonstrantů. V Lyonu se policie dopočítala 4000 lidí v průvodu, v Bordeaux organizátoři hlásili 12 000. Podobné to bylo v Rennes - podle CGT přišlo 10 000 aktivistů. Tisíce lidí protestovaly i v dalších velkých městech, zejména v Nice, Tours či Caen.

»Tato země nechce liberální svět,« komentoval situaci v Marseille lídr radikální levice Jean-Luc Mélenchon, považovaný za hlavního Macronova oponenta.

Zaměstnanci? Použijte, zahoďte!

Tisíce lidí přišly i do průvodu v Paříži. »Přišla jsem, protože je to historicky nevídaný útok na zákoník práce, který má chránit zaměstnance,« uvedla Evelyne Deurillaová- Feerová, převlečená za obří krabici papírových kapesníků s nápisem »Zaměstnanci: použijte, zahoďte.«

Předák CGT Philippe Martinez ještě před oficiálním zahájením pařížské manifestace uvítal »velmi silnou mobilizaci již v provinciích«, kde demonstrovalo více než 100 000 lidí, což je už skutečně ukázka velmi silné nespokojenosti. Podle Martineze dá tzv. reforma veškerou moc zaměstnavatelům.

Stávky podle agentury AFP jen mírně narušily vlakovou dopravu na pařížských předměstích, společnost Ryanair kvůli nim zrušila 110 letů.

Ačkoliv CGT se proti reformě od začátku staví, další dvě hlavní odborové centrály, a sice FO a CFDT, sice nešetří kritikou, ale k demonstracím nevyzvaly. »CFDT umí pořádat demonstrace, ale nemá potřebu předvést demonstraci slabosti,« poznamenal šéf této centrály Lauren Berger. Nemalá část »jeho« odborářů má ale jiný názor.

Rozkol

Rozkol mezi odborovými svazy se odrazil na rozsahu mobilizace proti prezidentovi, jehož popularita v průzkumech sice klesla, ale opozice zůstává rozdrobená...

Emmanuel Macron, který se vydal do Karibiku na ostrovy zasažené hurikánem Irma, oponenty zcela nehorázně a cynicky varoval, že je odhodlán reformu prosadit a že »darmožroutům, cynikům ani extremistům« neustoupí ani o píď. Demonstranti odpovídali podobně: »Macrone, jsi v prdeli, darmožrouti vyšli do ulic!« skandovali v Caen.

Reforma zákoníku práce je první velkou zákonodárnou iniciativou prezidenta Macrona od nástupu do funkce letos na jaře. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Chce také omezit výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou...

Macronovi jde podle ČTK také o nezaměstnanost, která se ve Francii pohybuje kolem 9,5 procenta a přesahuje průměr za Evropskou unii. Ten v červenci činil 7,7 procenta. Macron chce ale také získat důvěru Německa, které již dlouho naléhá na Paříž, aby se pustila do tzv. strukturálních reforem. Ve hře jsou i další rádobyreformy, které mají následovat.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-09-13 12:37
No ale smekám před ČTK. Takhle otevřenej text už jsem dlouho nečet:
Klidně dali i "Seš v prdeli, Macrone..." :) R. Janouch
hajek.jiri51
2017-09-13 12:11
Macron, coby slouha, se snaží nasadit pracujícím uzdu. A jde na to
odzadu. A zkuste nasadit koni uzdu od zadu. Hádejte co ho čeká.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.