Erna Solbergová. FOTO - wikipedia commons

V Norsku Solbergová

Dosavadní norská premiérka Erna Solbergová se prohlásila vítězkou pondělních parlamentních voleb v Norsku. Po sečtení 95 % hlasů získává její středopravý blok 89 křesel ve 169členném parlamentu.

Lídr opoziční Dělnické strany Jonas Gahr Störe porážku uznal, uvedla norská média. Šéfka Konzervativní strany Höyre Solbergová se v předvolební kampani prezentovala jako záruka pokračujícího ekonomického růstu, Störe sliboval, že posílí sociální stát, ovšem za cenu opětovného zvýšení daní, které konzervativní vláda snižovala.

Solbergová, která bývá svými stoupenci přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové, zaznamenala pro stranu historické vítězství; od roku 1985 se totiž žádné konzervativní vládě v ropné velmoci Norsku nepodařilo obhájit mandát.

Z voleb sice Dělnická strana vyšla jako nejsilnější jednotlivá politická formace, získala ale pouhých 27,4 % hlasů, což je podle deníku Aftenposten druhý nejhorší výsledek strany od 2. světové války. Norská média píší podle ČTK o debaklu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.