Ilustrační FOTO - Haló noviny

Úniky ze spisů: Pohár přetekl

Vláda by měla připravit opatření, na jehož základě by všechny orgány činné v trestním řízení musely zaznamenávat a zakládat do spisů veškeré kontakty s médii. Jde o jedno z doporučení, které na návrh komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů přijala sněmovna.

Nově by také trestnou činnost státních zástupců měl prověřovat v přípravném řízení nezávislý zvláštní útvar na Nejvyšším státním zastupitelství. Dolní komora v souladu s doporučením komise také chce, aby veškeré informace z trestního řízení včetně například odposlechů a protokolů o prohlídkách požívaly zákonnou ochranu jako osobní údaje. Výjimku by měly jen skutečnosti, které by zazněly při veřejném soudním líčení. Změna zákona o svobodném přístupu k informacím by měla zase zajistit to, aby nebylo možné prolamovat zásadu neveřejnosti přípravného trestního řízení. Usnesení vypracované vyšetřovací komisí obsahuje celý soubor doporučení, poslanci je všechny schválili.

Kabinet se doporučeními poslanců může řídit, ale nemusí. Podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) jsou závěry komise doporučením pro vládu, která vznikne po říjnových parlamentních volbách. Poslancům řekl, že počet zjištěných úniků ze spisů roste. »Podle současně nastavených kontrolních mechanismů prakticky nelze zjistit skutkový děj úniků,« uvedl Plíšek.

Pohár trpělivosti přetekl

»Byl jsem velmi rád, že Poslanecká sněmovna došla k závěru, že je potřeba s úniky informací z vyšetřovacích spisů již začít něco dělat. Byla to taková ta pomyslná poslední kapka do toho poháru trpělivosti, který už v této době přetekl,« uvedl předseda podvýboru pro policii Zdeněk Ondráček (KSČM). Po celou dobu funkčního období současné sněmovny se podle něj poslanci s úniky z vyšetřovacích spisů setkávali, přičemž mnohé z nich byly velmi závažné kauzy, které ovlivnily nebo mohly ovlivnit dění v ČR. Nezaznamenal prý, že by někdo byl hnán kvůli únikům k odpovědnosti. »Je oprávněným zájmem nás poslanců, abychom tomuto zabránili, a nebo aspoň učinili veškerá možná opatření, aby k tomu nedocházelo,« dodal Ondráček.

Zdeněk Ondráček.

Na tiskové konferenci řekl, že když se v rámci poslaneckého klubu jednalo o tom, kdo bude klub v komisi zastupovat, neměl o tuto činnost zájem. »Musím říct, že jsem to považoval v podstatě za ztrátu času, protože jsem předem dokázal predikovat závěry vyšetřovací komise,« uvedl. To se podle něj také v závěrečném hodnocení komise potvrdilo. Konstatování komise, že »podle současného nastavení kontrolních mechanismů jak z hlediska zákonných a podzákonných obecně závazných norem, tak i z hlediska norem interních nelze spolehlivě vyšetřit nezákonné informační toky mezi stranami trestního řízení a sdělovacími prostředky«, je podle Ondráčka všeobecně známá informace. Připomněl, že již několikrát poukazoval na to, jaká nezbytná opatření by bylo potřeba přijmout k tomu, aby k únikům z vyšetřovacích spisů nedocházelo. »Pokud nedojde k výrazné změně trestního řádu a možná i ke zpřísnění trestního práva hmotného, tak jak to navrhuje jedno z usnesení komise, kdy by úniky informací byly kvalifikovány skutkovou podstatou trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, určitě se nic nezmění,« konstatoval Ondráček. Jde ale podle něj o úkol pro příští vládu a Ondráček slíbil, že komunističtí poslanci určitě svými znalostmi přispějí k tomu, aby k únikům z vyšetřovacích spisů docházelo pokud možno co nejméně.

Úniky jsou infekce, komise navrhla vakcínu

Komise vznikla hlavně kvůli zveřejněným nahrávkám rozhovorů bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Případem se ale zpráva konkrétně nezabývá, její text je veskrze obecný. »Pokud byla nějaká očekávání, že budeme vyšetřovat každou jednu konkrétní kauzu, dostali jsme jasnou informaci, že je šetří a prověřují kompetentní orgány,« vysvětlil Plíšek. Podle Lukáše Pletichy (ČSSD) komise neměla nahrazovat činnost policie nebo státních zástupců. Úniky přirovnal k infekci, přičemž komise měla navrhnout vakcínu.

Vyšetřovací komise v závěrečné zprávě uvedla, že úniky informací z trestních spisů, jejich účelový výklad a následné ovlivňování veřejného mínění mohou znamenat fatální ohrožení ústavnosti. Označila je za nebezpečný jev, jenž může sloužit i k ovlivnění politické soutěže a k destabilizaci demokratického právního státu.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 18 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.