Ilustrační FOTO - Pixabay

Hrozí nedostatek lékařů v ambulancích

Nedostatek peněz a nárůst byrokracie jsou podle Koalice soukromých lékařů hlavní důvody hrozícího nedostatku soukromých lékařů v ambulancích. V roce 2020 jich bude podle koalice chybět osm set.

Zástupci koalice novinářům řekli, že chybějí peníze a je problém získat personál, naopak v posledních letech narůstá byrokracie. Kvůli podle nich nerovnoměrnému nárůstu plateb oproti nemocnicím se chtějí obrátit na Evropskou komisi.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka Ústav zdravotnických informací a statistiky odhaduje, že do roku 2020 ubude 1200 lékařů, dvě třetiny z nich z ambulancí. Největší problémy to podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky způsobí v malých městech a na vesnicích. »Když lékař skončí v některých méně atraktivních lokalitách Česka, není kým ho nahradit. Obáváme se, že tento problém se bude prohlubovat,« uvedl. V obcích do 1000 obyvatel žije podle lékařů 17 procent obyvatel.

Praktičtí lékaři už dříve uvedli, že kvůli byrokracii a jejímu dalšímu navýšení může skončit asi stovka ordinací. Podle Ilony Hüllerové ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost až deset procent členů zvažuje, že ordinace zavře. Nejvíce ohrožená jsou detašovaná pracoviště, kam lékař zajíždí třeba jen jednou či dvakrát do týdne.

Koalice kritizovala, že většina navýšení, která do zdravotnického systému přijdou, směřuje do nemocnic. »Úřad na ochranu hospodářské soutěže uznal, že je tu podezření na nedovolenou podporu. Doporučil nám, abychom se obrátili na Evropskou komisi, což připravujeme,« dodal Jojko. Mzda lékaře v nestátní ambulanci byla podle něj na 72 procentech platu lékaře ve státní ambulanci, u sestry to bylo 67 procent. Ambulance tak mají podle koalice problém personál sehnat.

Koalice praktických lékařů sdružuje praktiky včetně dětských, ambulantní specialisty a zubaře. Lékařů těchto odborností je kolem 19 500. Registrovaných zubařů je na 10 000, praktických lékařů zhruba 5500 a ambulantních specialistů kolem 4000.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2017-09-14 13:02
V některých regionech tak lékařská péče nebude dostupná. Pro staré
lidi, kteří by na venkově, vzhledem k příjmu z důchodu,třeba i
zůstali, se takový pobyt stává životu nebezpečným.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.