Jimmy Carter. FOTO - wikipedia commons

Carter Trumpovi: Udržujte mír a říkejte pravdu

Podle bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera jsou USA »více oligarchií než demokracií«. Současného amerického prezidenta Donalda Trumpa označil na úterním výročním projevu ve svém institutu Carter Center v Atlantě za zklamání na světové politické scéně. »Udržujte mír, prosazujte lidská práva a říkejte pravdu,« poradil Carter nynějšímu nájemníkovi Bílého domu.

Carter se domnívá, že by Trump měl spíš otevřeně hovořit se Severní Koreou o mírové smlouvě než jí hrozit. »Pokud bych do Pchjongjangu nejel sám, poslal bych tam svého nejlepšího člověka,« řekl Carter a dodal, že on byl v KLDR třikrát. Člen Demokratické strany a 39. prezident Spojených států amerických podle svých slov také nedoufá, že jeho republikánský nástupce v úřadu nebo členové jeho rodiny zprostředkují mír mezi Izraelem a Palestinci. Nemyslí si, že přijdou s řešením, které bude spravedlivé vůči Palestincům. Trump se odklonil od dlouhodobé pozice USA, která prosazovala existenci dvou samostatných států Izraele a Palestiny. Na Blízký východ poslal vyjednávat o obnovení mírových rozhovorů svého zetě Jareda Kushnera, který se hlásí k ortodoxnímu judaismu.

FOTO - Haló noviny

Dvaadevadesátiletý Carter je druhým nejstarším žijícím americkým prezidentem a čtvrtým nejdéle žijícím prezidentem v historii. O rok starší je George Bush starší. Prezidentem USA byl Carter v letech 1977 až 1981. V roce 2002 obdržel za své aktivity na poli lidských práv Nobelovu cenu míru.

Výzva z Kongresu

Americký Kongres vyzval Trumpa, aby jednoznačně veřejně odsoudil neonacisty a další skupiny hlásající rasovou nenávist. Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci reagující na Trumpovo srovnávání bělošských rasistů s jejich odpůrci na srpnových demonstracích ve městě Charlottesville. Prezident tehdy po několikadenním váhání počínání rasistů odsoudil, den poté však jejich činy postavil na roveň s počínáním lidí, kteří se na demonstraci postavili proti jejich pochodům, na nichž byly vidět nacistické symboly a slyšet nenávistná hesla.

»Dnes se Sněmovna reprezentantů vyjádřila jednotným hlasem a jednoznačně odsoudila ostudné a nenávistné násilné činy spáchané Ku- Klux-Klanem, bílými nacionalisty, zastánci bělošské nadřazenosti a neonacisty v Charlottesville,« uvedl po úterním večerním hlasování demokratický kongresman Gerry Connolly ze státu Virginie, kde se zmíněné město nachází. Text, který o den dříve schválil i Senát, podpořili jak demokraté, tak Trumpovi republikáni, kteří mají v obou komorách Kongresu většinu. Rezoluce, která míří k podpisu na Trumpův stůl, vyzývá šéfa Bílého domu, aby tyto skupiny sám veřejně odsoudil.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-09-13 18:37
Pláče dobře, ale na špatném hrobě ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.