Ilustrační FOTO - Pixabay

Miliony lidí bez elektřiny

Miliony lidí na Floridě zůstávaly i třetí den po ničivém přechodu hurikánu Irma bez elektřiny, zatímco úřady nacházejí těla dalších obětí živlu. Část evakuovaných obyvatel se už mohla vrátit domů a zjišťuje stav škod, ale některým úřady návrat neumožnily. Práce na obnově zničených oblastí začíná i na karibských ostrovech, které pocítily ještě silnější úder bouře než jihovýchod USA.

Irma připravila o elektrický proud až 13 milionů obyvatel států Florida a Georgia, čímž způsobila jeden z největších výpadků v americké historii. Obyvatelé subtropické Floridy, kam se po přechodu bouře vrátilo obvyklé vedro, vlhko a hmyz, netrpělivě čekají na chvíli, kdy budou moci opět používat světlo, lednice či klimatizaci. »Nejdůležitější věcí, kterou musíme pro lidi udělat, je vrátit jim elektřinu,« řekl floridský guvernér Rick Scott. Na opravách poničeného vedení pracuje přes 50 000 techniků, z nichž řada přijela z dálky - až z Kalifornie či Kanady. Policie během úterka objevila těla několika osob, jejichž úmrtí souviselo s hurikánem. Počet obětí Irmy na Floridě tím stoupl nejméně na 16. Mezi nejhůře postižené oblasti patří ostrovy Florida Keys, jejichž někteří obyvatelé se nedostali ke svým domovům kvůli strachu úřadů o bezpečnost provozu mostů.

Ještě horší situace panuje na karibských ostrovech v souostroví Malé Antily, kde Irma zabila přes 40 lidí. Tisíce obyvatel ostrovů Svatý Martin, Barbuda, Anguilla či Panenských ostrovů přišly o domov, někteří nemají potraviny či pitnou vodu, mnozí si stěžují na raketový růst cen nedostatkového základního zboží. Problémem je rabování. Prezident Francie Emmanuel Macron z Karibiku uvedl, že francouzskou část Svatého Martina by bylo třeba odzbrojit: »Na ostrově existuje chronický problém, a to jsou zbraně. Přál bych si, abychom ho mohli odzbrojit, bylo by to ku prospěchu ostrova.« Podle něj není normální, že tu je v oběhu tolik zbraní.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.