Talin. Estonsko. Ilustrační FOTO - Pixabay

Nešťastná estonská iniciativa

Řecký ministr spravedlnosti Stavros Kontonis odmítl pozvání na mezinárodní konferenci o zločinech komunismu a nacismu, která se koncem srpna konala v Estonsku.

Konferenci pořádala estonská vláda se souhlasem Evropské unie, konala se jako součást půlročního estonského předsednictví Unii. Kontonis své rozhodnutí komentoval 10. září pro média. »Jde o zlou a nebezpečnou zprávu. Ve chvíli, kdy jsou základní hodnoty Evropské unie ohroženy a uváděny v pochybnost vzestupem krajně pravicových hnutí a neonacistických stran, je taková estonská iniciativa krajně nešťastná,« uvedl Kontonis. »Organizování takové konference posílá špatnou a nebezpečnou zprávu, může být pokusem o přehodnocení výsledků druhé světové války, vrací Evropu do dob války studené, dob, které přinesly kontinentu bolest, staví se do protikladu základních hodnot EU a rozhodně nereflektuje názor řecké vlády a řeckého lidu, podle nichž nacismus a komunismus nemohou být v žádném případě srovnávány.«

Dále ministr odmítl, aby dějiny psali jen vítězové, nebo byly jen odrazem náhledu jednotlivých států. Podle Kontonise zůstává nezvratným faktem, že Rudá armáda byla rozhodující silou, která osvobodila Evropu mimo jiné od koncentračních táborů a hororu holocaustu. »Horor, který jsme zažívali během nacistické éry, měl jen jednu hroznou verzi. Naproti tomu komunismus dal vzniknout desítkám ideologických proudů, například eurokomunismu,« řekl Kontonis.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 18 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-09-14 10:27
To není "nešťastná" iniciativa, ale cílevědomá činnost
prolhaných fašizoidních pravičáků, kteří jsou momentálně u moci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.