Ilustrační FOTO - Pixabay

Další schůze bude až po volbách

Zazvoněním na zvonek, který má k dispozici řídící schůze, ukončil místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) poslední řádnou schůzi sněmovny v nynějším volebním období. Dolní komora se opět sejde až na ustavující schůzi po volbách, ovšem už v novém složení.

Vondráček z místa předsedajícího poděkoval poslancům za práci a spolupráci a popřál jim mnoho štěstí v dalším životě. Předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) stihl ještě poukázat na to, že sněmovna dosud neuzavřela dvě mimořádné schůze. První začala předloni v říjnu a týkala se zakázek České pošty, druhá schůze je z loňského roku k případu Čapího hnízda. »Tak co bude s nimi?« zeptal se Koníček. »Tak třeba se ještě uvidíme, ale tato 60. schůze dneškem určitě skončí,« odpověděl Vondráček a nechal hlasovat o vyřazení všech zbývajících bodů. Návrh podpořilo 68 poslanců, proti jich bylo 21. Poslanci KSČM vyřazení bodů a tím i ukončení schůze nepodpořili. »Zůstalo tam hodně věcí, které jsme neprojednali a které jsme ještě projednat mohli, kromě jiného jde například o mediální zprávy, které měly být projednány ještě v tomto volebním období« řekl našemu listu předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Období plné rozporů

Končící volební období hodnotí jako období plné rozporů. Podotkl, že každá vládní koalice se s blížícími volbami začala rozpadat, pro tu nynější však podle něj bylo plnění vládního prohlášení pouze na papíru a hlavně ke konci si už koaliční strany řešily pouze vlastní problémy. »Vládní koalice přinejmenším rok a půl nefungovala a řešila si svoje rozpory na úkor věcných řešení problémů,« uvedl s tím, že to je také důvod, proč zůstala hromada neprojednaných bodů. »Nikdy se nestalo, aby desítky návrhů zákonů včetně vládních spadly pod stůl. Znamená to, že tato problematika se bude muset po volbách řešit znova,« dodal Kováčik. Ze sněmovní databáze vyplývá, že poslanci nedokončili projednávání 182 návrhů zákonů, z toho 44 vládních. Z celkového počtu 146 mezinárodních smluv jich nyní zůstalo neprojednaných sedm.

A dom!

Jako poslední vystoupil předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch, jenž se rozloučil za celý klub. Úsvit v nadcházejících volbách nekandiduje. »Byly to čtyři roky, které, si myslím, přinesly pro Českou republiku hodně dobrého,« uvedl. Dalším projevům už zamezilo Vondráčkovo zvonění a slova: »A dom!«

Někteří poslanci opouštěli sněmovnu s nostalgií, jiní naopak bez větších emocí. Pocity se podle místopředsedy mandátového a imunitního výboru Jiřího Dolejše (KSČM) liší podle toho, zda se poslanci se sněmovní budovou loučí nadobro. »Ti, co kandidují, spíš pomýšlejí na to, co je čeká v příštích týdnech kampaně,« řekl. Současné volební období s příchodem hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše přineslo podle něj do sněmovny především občasné »babišování«.

Zřejmě v polovině října se uskuteční schůze Senátu. Senátoři by na ní měli probrat sedm schválených návrhů zákonů z nynější sněmovní schůze. Pokud některý z nich do sněmovny vrátí, už jej nebude mít kdo projednat a skončí legislativní cestu.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 7 hlasů.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.