Stali jsme se tvůrčí partou

Měl jsem mnoho příležitostí se s hercem Vladimírem Brabcem, představitelem seriálového hrdiny majora Zemana, setkávat. Tehdy, jako poradce celého seriálu, jsem zabezpečoval potřeby štábu a napomáhal hercům pochopit, jak to vůbec v tehdejší policii funguje. Předem podotýkám, že žádná StB nebyla vůdčí silou, která nám, tvůrcům seriálu, nařizovala, co smíme a co nesmíme. Scenáristé, režisér a herci vedení režisérovým záměrem měli naprostou svobodu dokonce i v zobrazování některých bezpečnostních akcí, které by profesionál udělal jinak. Bezpečnost, podle příkazu ministra, měla jen připravit náměty skutečných případů, které se v jednotlivých zachycovaných letech staly a bylo na režisérovi a scenáristech, jaký případ z několika předložených si vybrali a začali zpracovávat.

Ani výběr herců nebyl nikým řízen. Bylo na Jiřím Sequensovi, komu nabídl roli. Tak tomu bylo i s Vladimírem Brabcem. Šlo o naprosto správný výběr, i když režisér měl jistě řadu typů na hlavní roli seriálu. Bylo však třeba herce také připravit. Já osobně jsem Vladimíra a ještě několik dalších herců učil zacházet se zbraní a zvládli to naprosto perfektně. Vladimír na natáčení chodil dokonale připraven. K plné spokojenosti režiséra. Žádnému problému se ovšem žádný lidský čin nemůže vyhnout. I my, vlastně skoro na začátku, takový problém měli. Byl jím infarkt Vladimíra, jejž zřejmě vyvolala nadměrná zátěž v divadle, kde hrál Cyrana, což je jedna z nejnáročnějších rolí vůbec. Byl jsem snad prvý, kdo u jeho nemocničního lůžka s ním hovořil o tom, co bude. S úsměvem mně tehdy řekl, že se brzy znovu objeví před kamerou, že na další příběhy se těší a že je zvládne. Jen s divadlem si bude muset chvilku počkat. Ale na prkna Národního divadla se zase, už v plné síle, opět vrátil.

S Vladimírem jsem často diskutoval o různých tématech. Naprosto otevřeně. Stejně jako s řadou dalších herců, kteří představovali základní kádr celého seriálu, s Rudolfem Jelínkem, Františkem Němcem či Jarkou Obermaierovou. Stejně jako s Renátou Doleželovou, Milošem Willigem, Vladimírem Rážem, Radkem Brzobohatým anebo Josefem Větrovcem, kteří už nejsou mezi námi. Stali jsme se jakousi tvůrčí partou, na kterou se režisér a celý štáb mohli spolehnout. Naposledy jsme se s Vladimírem setkali na lodi příznivců seriálu Třicet případů v létě letošního roku. Měl už zdravotní potíže, ale stále to byl starý, dobrý Vladimír Brabec.

Jako každé hvězdě velkého seriálu i jemu sice major Zeman přinesl slávu, ale znamenal i jisté omezení jeho dalších rolí. Lidé v něm už viděli skvělého kriminalistu, a nikoli herce, který je schopen ztvárnit role úplně jiného charakteru. I proto, bohužel, léta poté ho známe především z jeho rozhlasových rolí nebo dabingu, ale i ty budou patřit ke zlatému fondu českého divadla a filmu.

Adolf GRUBER


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 18 hlasů.

Adolf GRUBER

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-09-14 17:46
Zeman běží na Barrandově, tak pohoda, ne?
pleningeri
2017-09-14 08:48
Je ostudné, ale pro ČT bohužel dlouhodobě typické, jak seriál 30
případů majora Zemana "vymetla" ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.