Jean-Claude Juncker. FOTO - wikipedia commons

Juncker: EU musí dýchat na východ i západ

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker včera v Evropském parlamentu představil svou vizi budoucnosti Evropské unie. Ve zprávě o stavu společenství se např. vyslovil, aby státy začaly kvůli větší akceschopnosti přijímat rozhodnutí v některých klíčových oblastech kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti. Také podpořil soudržnost východní a západní části EU a mluvil o potřebě překonat objevující se rozdíly mezi starými a novými či západními a východními členy bloku.

V obsáhlém projevu šéf EK přišel fakticky už se šestým scénářem budoucnosti integrace poté, co komise na jaře k diskusi nabídla pět scénářů budoucí podoby bloku. »Začali jsme opravovat střechu. Ale práci musíme dokončit teď, dokud svítí slunce,« podotkl Juncker s tím, že nyní je třeba »vyplout z přístavu a chytit vítr do plachet« a že Evropská unie musí dýchat na obě své plíce, na tu západní i na tu východní, jinak bude mít s dechem potíže. Neopomněl zdůraznit, že základem EU je vláda práva a rozsudky evropského soudu jsou pro všechny členy závazné. V EU podle Junckera nesmí existovat ani občané druhé kategorie. »Je nepřijatelné, aby v roce 2017 dál umíraly děti na nemoci, které byly v Evropě dávno vymýceny,« prohlásil. Děti v Itálii a v Rumunsku musí mít stejný dostup k očkování proti spalničkám.

Také je nepřípustné, aby v Evropě existovali zaměstnanci druhé kategorie. »Pracovníci by za stejnou práci na stejném místě měli dostávat stejný plat,« řekl. Diskuse o tomto tématu v podobě debat o změnách směrnice o vysílání pracovníků je další oblastí, kde se štěpí pohled zemí východu a západu EU. Juncker dal nyní najevo, že reforma bude pokračovat. Je třeba, sdělil, aby pravidla EU o pracovní mobilitě byla spravedlivá, efektivní a jednoduchá. Vyslovil se pro zřízení evropského orgánu pro dohled nad pracovním trhem.

Nepřípustná dvojí kvalita

Juncker se vrátil i k problému dvojí kvality potravin. Tato praxe není v EU přípustná, prohlásil. Češi podle něj musí mít v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoli jiný v EU. Na tento problém Češi a Slováci opakovaně upozorňují. »Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,« prohlásil šéf EK. Podobné věci už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.

Vyjádřil se také k palčivému problému, migrační krizi. EK přijde do konce měsíce s návrhy, jak posílit vracení těch, kdo nemají v EU právo na azyl. Zdůraznil, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo ho skutečně potřebují. Kdo na azyl nárok nemá, musí se vrátit do své země.

Výtky do Turecka

Turecko se v dohledné době členem Unie nestane, řekl šéf EK. Prioritou pro vstup je totiž právní stát. A Ankara se už dlouho Evropě vzdaluje. Mílovými kroky. EU bude mít vždy otevřenou cestu pro ty, kdo jsou ochotni spolupracovat na základě unijních hodnot. A těmi jsou podle Junckera zejména svoboda slova a dodržování právního státu. »Novináři patří do redakcí, ne do vězení,« prohlásil v reakci na zavírání novinářů včetně zahraničních tureckým režimem. »Propusťte na svobodu naše novináře a přestaňte našim šéfům vlád říkat, že jsou nacisté a fašisté,« připomněl Juncker výroky některých členů turecké vlády včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Kdo uráží evropské demokracie, blokuje si cestu. Juncker navrhl zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Pomohlo by to prý zlepšení ochrany vnější hranice. EU podle něj bude mít v budoucnu víc členů než teď: »Chceme-li víc stability v našem sousedství, musíme pro západní Balkán udržet věrohodnou perspektivu rozšíření.«

Juncker také navrhl posílení evropského obchodu. Chce zahájit jednání o nových obchodních smlouvách s Austrálií a Novým Zélandem tak, aby mohly být dokončeny v roce 2019. K reformě eurozóny řekl, že v budoucnu by se měl jeden ze členů EK stát ministrem financí či hospodářství skupiny zemí platících eurem. Odmítl ale představu samostatného rozpočtu pro státy platící společnou unijní měnou. Navrhl vznik nástroje, který by technicky a finančně pomáhal státům EU s přijetím eura. Nyní platí společnou měnou 19 zemí bloku. Podle Junckera by se funkce předsedy EK a předsedy Evropské rady, který řídí unijní summity, mohly v budoucnu spojit: »Evropa by byla snáze pochopitelná, kdyby loď řídil jeden kapitán.«

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 15 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.