Poslanci Zdeněk Ondráček (vlevo) a Leo Luzar na tiskové konferenci. FOTO - Haló noviny/Radovan RYBÁK

Dohoda CETA mezi EU a Kanadou ve sněmovně prošla

Sněmovna včera souhlasila s ratifikací hospodářské a obchodní dohody CETA mezi EU a Kanadou. Vláda tvrdí, že odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou a má pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. KSČM s tím nesouhlasí.

Komunisté dohodu opakovaně kritizovali a hovořili o jejích konkrétních negativech. Přidali se k nim i jednotlivci z ČSSD a ANO, někteří pro dohodu ruku nezvedli stejně jako nezařazení poslanci a část Úsvitu. Proti hlasoval celý klub KSČM. Pro dohodu nakonec bylo 85 ze 132 přítomných poslanců, proti 37, někteří se hlasování zdrželi. Dohodu podpořily ČSSD (22), ANO (21), TOP 09 (20), ODS (10), KDU-ČSL (10), Úsvit (1), Nezařazení (1). Nejdříve se hlasovalo o návrhu Leo Luzara (KSČM) odročit projednávání kvůli získání dalších podkladů. Luzar totiž prohlásil, že český parlament nedostal smlouvu kompletní, chybějí některé přílohy, o kterých EP tvrdí, že jsou nedílnou součástí smlouvy. »Dostáváme se tak na velmi tenký led,« poznamenal. S tím však nesouhlasila většina koalice a také ODS a TOP 09.

Projevy zástupců KSČM byly velmi kritické, hlavně však obsahovaly konkrétní argumenty. Na konkrétních příkladech komunisté poukazovali na nevýhodnost smlouvy CETA pro ČR a její občany. Třeba na rizika pro postavení českých spotřebitelů. Uváděli mimo jiné, že CETA zohledňuje především zájmy nadnárodních společností a představuje riziko i pro mnoho veřejných zájmů. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) naopak dohodu hájil. Podle něj je výsledek vyjednávání o dohodě pro ČR příznivý. Dohoda podpoří český export a otevírá českým firmám přístup k veřejným zakázkám na federální i obecní úrovni v Kanadě. Mnozí experti tvrdí, že dohoda by mohla zvýšit obchodní výměnu mezi EU a Kanadou až o pětinu, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. KSČM naopak tvrdí, a opírá se také o expertní posudky, že tisíce pracovních míst u nás může ohrozit.

Výhrady zazněly i z klubu ANO. Pavel Plzák varoval před zřízením investičního soudu, který bude řešit spory mezi firmami a státy. Firmy budou moci státy žalovat i za poškození oprávněných očekávání, ale závazky investorů by přes tento soud vymahatelné nebyly. »Toto je opravdu nebezpečné,« zdůraznil Plzák. Podle jeho stranického kolegy Bohuslava Chalupy nikdo není schopen vysvětlit dopady smlouvy. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) kritiku odmítl a lékaři Plzákovi vzkázal, aby se držel svého kopyta a neblábolil. Ten kontroval, že očekával odpovědi na své otázky, kterých se ovšem nedočkal.

Herman začal a skončil u antikomunistické propagandy

Místopředsedovi sněmovny Vojtěchu Filipovi (KSČM) CETA vadí hlavně proto, že nedosahuje standardů na ochranu spotřebitele, které v ČR platí od roku 1992. Naše země podle něj uzavře smlouvu, která je s těmito standardy v rozporu. V Kanadě jsou např. méně přísná pravidla na bezpečnost potravin než u nás… Dohoda také zlikviduje výrobu vepřového a možná i léčiv u nás. »Je vám opravdu lhostejné, že někdo nám nařizuje věci, které jsme si zákonem upravili tak, aby nám to nikdo nemohl nařídit a nemohl porušit práva spotřebitelů, práva občanů ČR? Četli jste tu smlouvu? Je vám jasné, co v ní je? Nevadí vám, že část jednání byla utajena?« položil otázku Filip.

Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

Dohodu nazval kšeftem, který ponižuje občany a odebírá jim právo na zdravé potraviny. »Už mi to opravdu připadá, že se tady část lidí buď zbláznila, nebo se nechává platit ze zahraničí, aby zlikvidovala českou produkci, aby poškodila české občany, aby nás uvrhla do područí nějakého ekonomického zájmu někoho úplně jiného,« řekl.

Na Filipova slova reagoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Jeho vystoupení bylo jednou velkou antikomunistickou propagandou. Filipa označil za předsedu strany, která ze země udělala kolonii Sovětského svazu. Ministr Pilný zase uvedl, že kdyby nebyla poslanecká imunita, některé věci, které Filip řekl, by mohly zajímat orgány činné v trestním řízení. Hermanovo ideologické vystoupení vyprovokovalo škálu reakcí z řad KSČM.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik řekl mj., že komunisté nejsou ti, kteří dráždí hada bosou nohou kontakty se sudetskými Němci, ale snaží se sloužit lidu ČR. »Toto skutečně není sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu, kde by vám všichni tleskali a opěvovali vás. Vy jste jenom prokázal to, že tady hájíte cizí zájmy,« reagoval na Hermana Stanislav Mackovík. »Já jsem vždy velmi potěšen, když pan ministr kultury zde vystoupí, protože je přesně vidět, jak je ideologicky dobře naladěn,« konstatoval Zdeněk Ondráček. »My jsme tady asi momentálně jediní, s výjimkou pár kolegů, kteří ještě pořád pracují pro lidi této země. Vy se šroubujete, nevím kam,« konstatovala Marie Pěnčíková. »Někdy až máme dojem, že jsme do toho globálního nebo alespoň celoevropského trhu přinesli pouze těch – a to se po nás možná požadovalo – deset milionů spotřebitelských krků a spotřebitelských kapes,« uvedl Pavel Kováčik. Hana Aulická Jírovcová poukázala na řadu komplikací, které CETA přinese ČR a hlavně našim firmám a výrobcům potravin. »Z nízkých výrobních cen průmyslu EU těží hlavně průmysloví výrobci masa. Pokud vstoupí smlouvy jako CETA v platnost, budou tito velcí zpracovatelé masa moci zvýšit vývoz a tím ještě zvětšit své zisky. Tak tedy znova říkám, kdo tady koho bude utlačovat?« zeptala se. CETA nejen že bude liberalizovat zemědělské trhy, ale podle Aulické hrozí také oslabením standardů bezpečnosti potravin, mj. jde o povrchové ošetřování masa. Leo Luzar měl obšírný projev prošpikovaný analýzami odborníků z ČR i z jiných zemí Evropy. »Celé včerejší vystoupení jsem se snažil argumentovat tím, co si země EU vyjednaly ve výjimkách, a co my ne. To považuji za velký problém,« sdělil.

CETA se může dotknout i zaměstnanců ve službách

Jiří Dolejš zase připomněl, že KSČM nebojuje s volným obchodem. »My pouze bojujeme s tím, aby byl rozšiřován asymetricky a aby standardy, které se nás v tom prostoru také mají dotýkat, byly pevné a funkční a nikoliv devastující,« sdělil. Martě Semelové se prý líbí, že vždycky, když dojdou argumenty, tak se buď začne bouchat pěstí do stolu s křesťanskou láskou panu ministru Hermanovi vlastní, nebo se začnou vytahovat banány, obrátila se na lidovce Ivana Gabala. »Mluvíte o tom, že se lidi chodili dívat na banány na Letnou. V současné době mnohým důchodcům a dalším lidem nezbývá nic jiného, než se na ně chodit koukat také, byť do obchodů, protože na ně poté, co zaplatí zvyšující se ceny bydlení, základních potravin a dalších životních nákladů, nemají peníze,« uvedla. Stanislav Grospič poukázal na to, že je potřeba, aby zaznělo upozornění, které má také hluboké opodstatnění a může se dotknout více než čtyř milionů lidí, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v ČR, zejména ve veřejném sektoru a ve službách, i tam smlouva může nepředvídatelně zcela přestavět prostředí, v jakém jsou veřejné služby poskytovány a může zcela změnit podmínky práce v této oblasti.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se obrátil na komunisty několikrát a vždycky to stálo za to. Uvedl třeba: »Konečně víme, co vám bude vadit. Vám by prostě vadilo, kdyby tady bylo levnější vepřové a hovězí maso, protože každá taková dohoda je ku prospěchu zejména konkurence a spotřebitele. Tedy víme, že komunisté chtějí mít co nejdražší vepřové a hovězí maso na českém trhu, a proto nechtějí dohodu s Kanadou.« Pozadu nezůstával ani Gabal. »Máme pocit, že 27 nebo 26 parlamentů nedocenilo obchodní dopady na jejich ekonomiky? Nebo máme pocit, že se nás tady komunisté opět snaží vytlačit z elitního klubu, kam jsme se po tolika dekádách a tolika generacích zmarněných životů dostali?« zeptal se.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel.

Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 31 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Pisatel66
2017-09-15 09:18
Kdepak pane Hájek, to nejsou idioti, to jsou zrádci našich národních a
státních zájmů. Hlasují pro svůj soukromý prospěch.
felgro
2017-09-14 18:28
85 hlasujících i když neví o čem se v dohodě píše napříč
politickým spektrem je pro.
hajek.jiri51
2017-09-14 10:16
Za překlepy se omlouvám.
hajek.jiri51
2017-09-14 10:12
Podepsali to, co nečetli. Vlastně bianco šek. To může udělat jen
absolutní idiot. Na úkor všech.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.