Vernisáž výstavy o Petru Bezručovi ve Slezském zemském muzeu

Bezručova tvorba má stále aktuální náboj

Slezské zemské muzeum v Opavě u příležitosti 150. výročí narození velkého básníka Petra Bezruče (1867-1958) připravilo výstavu s názvem »Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil«. Jak muzeum uvedlo, Bezruč se na přelomu 19. a 20. století stal mluvčím lidu a jeho sbírka Slezské písně nejzásadnějším dílem české angažované poezie.

Na vernisáži ve foyeru muzea bylo představeno nové, možno říci jedinečné vydání Slezských písní. Každou z Bezručových básní ilustroval jiný český výtvarník svým originálním způsobem. Patřičná pozornost byla věnována typografické stránce knihy. »Jedná se o významný počin k výročí Bezručova narození,« sdělil Haló novinám místopředseda Spolku Vladislava Vančury Ladislav Ludvík, který se vernisáže a křtu knihy zúčastnil. Poukázal také na zajímavou aktualizaci ilustrací. »Zpočátku jsem se toho nevšiml, ale když jsem si pozorně prohlédl ilustraci k básni Ostrava, pochopil jsem, jak velký aktuální náboj má. Vidíme hornickou převlékárnu s fáračkami zavěšenými na řetízkách, udřené horníky, a v centru pozornosti ve zlatě vyvedenou osobu novodobého budhy, spíše uhelného barona, i se zlatou cihlou v rukou. A ve tváři poznáte pana Bakalu,« svěřil svůj postřeh. Autorem této ilustrace je Jiří David.

Na výstavě v opavském muzeu je možné zhlédnout na osm desítek originálů všech ilustrací, které sbírku doprovázejí.

Opavská výstava dává nahlédnout do životních osudů Vladimíra Vaška, jenž se ukrýval pod literárním pseudonymem Petr Bezruč. Je zde vystavena korespondence s Janem Herbenem, který v beletristické příloze Besedy Času otiskl první Bezručovy verše, dále četná tuzemská i zahraniční vydání jeho Slezských písní, která povzbuzovala a dávala naději lidem, když bylo těžko. »Také je zde dokumentováno, jak si v té které době lidé vážili svého básníka. Výstavu určitě stojí za to vidět,« dodal své hodnocení Ludvík.

Vernisáž výstavy, jež potrvá do 18. února 2018, se konala 12. září.

(lud, mh)

FOTO – Ladislav LUDVÍK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 29 hlasů.

(lud, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-09-16 12:15
O Bezručovi jsem jedním uchem zaslechl na naší
"všeobjímajíci" jediné správné ČT24, jak znevažujícím
tónem zdůrazňuje, že Bezruč vydal pouze jedinou básnickou sbírku.
Jen už zapomněli podotknout, že je hodnotnější, než roky jejich
keců.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.