Reklama

Památkou na »zmizelé« jsou jejich kameny

Další »kameny zmizelých«, tzv. stolpersteiny, jež kryje vrstva žlutého kovu s vyrytými jmény a základními životopisnými údaji jejich nositelů, položil v Praze mnichovský umělec Gunter Demnig.

Tímto způsobem je zachována památka na židovské rodiny, které byly v době nacistické okupace odvlečeny do koncentračních táborů, kde zahynuly, jakož i na další oběti nacismu. Kameny jsou určené i pro protifašistické bojovníky.

Nyní Demnig položil v Praze sedmnáct dalších »kamenů zmizelých« - rodin Porgesových, Hartmanových a Götzových. Vložil je, jak je zvykem, do dlažby v místech, kde tito lidé žili. Německý umělec s touto záslužnou činností začal v roce 1995 a od té doby položil přes 60 000 kamenů ve 22 evropských zemích, ve městech České republiky tak činí od roku 2008. Pražští chodci mohou v dlažbě zaznamenat několik stovek stolpersteinů.

Olga a Mořic Porgesovi

Poblíž stanice metra Florenc, na křižovatce ulic Ke Štvanici a Sokolovské, kde kdysi stával obytný dům (stržený v souvislosti s výstavbou stanice metra a úpravou jejího okolí), vložil dva kameny se jmény Olgy a Mořice Porgesových, kteří bydleli právě zde. Podle sdělení jejich vnuků, Zdeňka a Miroslava Prokešových, byli manželé Porgesovi deportováni v roce 1942 do Terezína. Mořicovi v té době bylo již 71 let. Olžina životní pouť skončila 19. října 1944 v Osvětimi-Březince, Mořicova již 21. ledna 1943 v terezínském ghettu. Spolu s nimi byl do Terezína odvlečen i jejich syn Felix, jenž však holocaust přežil - jen díky tomu, že v ghettu organizoval divadelní život. Mimo jiné tam napsal a režíroval český kabaret Smějte se s námi, vysvětlil našemu listu Felixův syn Miroslav Prokeš, podle něhož »vkládání ‚kamenů zmizelých‘ dokumentuje osud lidí jako jednotlivců, kteří kvůli rasové nenávisti skončili tak, že ani nemají vlastní hrob. Je to současně varování i pro současnost, kdy se celé skupiny lidí nálepkují a pak je prováděna jejich ostrakizace, diskriminace či dokonce genocida«.

Co vše dlužíme předkům?

»Musel jsem dozrát do vyššího věku, abych si uvědomil, co vše dlužíme generacím našich předků a jak je užitečné připomenout památku těch zmizelých, kteří odešli bez posledního rozloučení,« vyznal se Zdeněk Prokeš, profesí divadelní manažer, přední český choreograf a nyní končící umělecký šéf Laterny magiky.

Události na pražské Florenci přihlíželi náměstek primátorky Petr Dolínek, starosta Prahy 8 Roman Petrus (oba ČSSD), ředitel celoevropské sítě protifašistických a protirasistických organizací UNITED for Intercultural Action Geert Ates, tajemník pražské židovské obce Michal Borges, mecenáška české kultury a umění profesorka Dadja Altenburg-Kohl, komunističtí zastupitelé Prahy 8 Jaromír Petelík, Zdeněk Nagovský a Petr Vilím a další. »Tímto se zhmotní památka našich prarodičů,« uvedl po vložení kamenů do dlažby a po zaznění židovské modlitby Zdeněk Prokeš.

Kdo by z našich čtenářů zvažoval možnost položení »kamene zmizelých« coby památky na oběti nacismu nebo protifašistické bojovníky, nechť se obrátí na naši redakci. Rádi poskytneme informaci, jak na to. Vložení kamene do dlažby hradí objednatelé.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.