Ilustrační FOTO - Pixabay

»Mladý hrdina« chce nabídnout inspirativní příklady

Svět podle dětí potřebuje hrdiny, protože lidé si mají pomáhat. S rostoucím věkem školáků a studentů se ale pohled na hrdinství mění. Například pro třetinu těch 17letých hrdinové dělají svět lepším především svými činy a myšlenkami.

Jako nejčastější tři hrdinské vlastnosti uvedly děti odvahu, obětavost a fyzickou sílu. Není proto náhodou, že z profesí bodují hasiči, policisté či lékaři. Za největší hrdiny pokládají děti své nejbližší – tedy mámy a táty. Odhalil to průzkum Děti a hrdinové realizovaný společností Ipsos pro Českou pojišťovnu u příležitosti startu jejího nového projektu nazvaného Mladý hrdina.

Podle více než poloviny dotázaných dětí (58 %) platí, že hrdina nesmí lhát. Každé druhé pak považuje za špatnou vlastnost zájem o alkohol či hazard. Hrdina zachraňuje životy (35 %), bojuje proti zlu (35 %) nebo svými myšlenkami a činy mění svět k lepšímu (16 %). »Dvě třetiny dětí vídají hrdiny nejčastěji ve filmech, knihách či na sociálních sítích. Když se však ze světa fantazie přenesou do svého okolí, více než polovina dotázaných označí za hrdinu mámu či tátu. Co se týče profesí, jsou to především členové složek integrovaného záchranného systému, ve kterých děti spatřují své hrdiny,« popsala výsledky průzkumu Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Ačkoliv každé dítě vidí hrdinu trošku jinak, všechny se téměř bezvýhradně shodnou, že svět hrdiny potřebuje. »Z výsledků vyplývá, že s rostoucím věkem přemýšlejí děti nad hrdiny více do hloubky a uvědomují si i širší souvislosti, například jejich prospěšnost pro společnost či skutečnost, že hrdinové jsou vzorem pro ostatní,« komentuje Buriánková. Více než třetina (35 %) 17letých se tak už přiklání k tvrzení, kdy hrdinové dělají svět lepším především svými činy a myšlenkami.

Pomáhat je správné a potřebné

Na hrdinské počínání, které může inspirovat ostatní, chce poukázat Česká pojišťovna právě tímto novým projektem, který si klade za cíl hledat výjimečné příběhy školáků i studentů hodné následování. »Věříme, že projekt Mladý hrdina podpoří dobrou věc. Děti vědí, že pomáhat druhým je správné a potřebné a vidí kolem sebe řadu pozitivních příkladů. Rádi bychom na příběhy dětských hrdinů více upozornili a ukázali dětem, že hrdina nemusí být pouze zkušený záchranář, ale že v sobě kousek hrdiny může najít opravdu každý,« uzavírá Buriánková.

Oceňovat bude pojišťovna děti a mládež do 18 let. Titul Mladý hrdina získají ti, kteří významně pomohli k záchraně lidského života či zdraví, zachovali se v určité situaci statečně bez ohledu na vlastní komfort nebo pravidelně a nadstandardně pomáhají v jakékoli oblasti ostatním – v tomto případě se jedná o tzv. všední hrdinství. Nominovat může široká veřejnost prostřednictvím webových stránek mladyhrdina.cz nebo na Facebooku pod stejnojmenným názvem projektu. První předání titulu se uskuteční 28. září.

Průzkum provedla společnost Ipsos na vzorku 505 dětí ve věku 10–18 let (do 14 let s asistencí rodičů). Projekt Mladý hrdina vznikl v roce 2017.

(za, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.